Jak správně sedět u počítače | rady
Jak správně sedět u počítače | rady. Bolavá záda, natažené šlachy, opuchlé oči a mnohé další zdravotní potíže může vyvolat špatný posez u počítače. Jaká je tedy správná ergonometrie, a jak se můžeme těmto problémům vyvarovat?
Krok 1
Pravé úhly: Vyjdu z toho, že drtivá většina z nás u počítače sedí. Pak bychom měli dodržovat pravidlo "pravých úhlů". To znamená, že bychom měli mít pravý úhel mezi chodidlem a holení, mezi holení a stehnem, stehnem a páteří a v neposlední řadě i mezi předloktím a paží. To může být dost náročné, ale správný posez nám může ulehčit celá řada "vychytávek", jako například židle s opěrkami.
Krok 2
Myš a klávesnice:
Myš i klávesnice by měly být především ve stejné výšce. Pro tělo není nic horšího, než když je jedna ruka výš a druhá níž. Dále by měly být umístěné na dostatečně velké ploše tak, abychom při psaní mohli mít položené ruce na stole, tedy nikoliv na hraně stolu. velmi dobré jsou ergonometrické klávesnice, umožňující lepší rozložení prstů. Při koupi vyzkoušejte několik myší a vyberte si tu, která Vám nejlépe sedne do ruky.
Krok 3
Monitor:
Monitor by měl být umístěn tak, abychom horní hranu monitoru měli v úrovni očí. Předejdeme tak bolestem krční páteře. Vzdálenost by měla být mezi 50 – 70 cm, tedy zhruba na délku paže. Velký důraz bychom měli věnovat správnému nastavení jasu a kontrastu monitoru, aby nás z něj zbytečně nebolely oči.
Krok 4
Celkové uspořádání pracoviště:
Pracoviště by mělo být uspořádáno tak, aby nám umožňovalo správný ergonomický posez. Ideální jsou tedy přímo počítačové stolky, které umožňují správné umístění monitoru a klávesnice. Není nic horšího, než když máme klávesnici skoro kolmo na monitor, protože to jinak na stůl nelze poskládat.
Správná ergonometrie je velmi důležitá a její zanedbávání Vám může způsobit řadu problémů.