Jak využít zdravé účinky mrkve | rady
Jak využít zdravé účinky mrkve | rady. Mrkev je zdravá a oblíbená zelenina zejména v kuchyni, kde se používá ke konzumaci a její využití je rozmanité. Máme však také v povědomí, že tato červená zelenina zlepšuje zrak. Faktem ale je, že vadu zraku nemůže odstranit větší konzumace mrkve. Mrkev prospívá očím jen při šerosleposti, tedy neschopnosti oka přizpůsobit se šeru ve tmě. Léčivé účinky mrkve spočívají hlavně v ochraně organismu před působením volných radikálů, které jsou zodpovědné za rozvoj nádorových onemocnění.
Krok 1
Využijte zdravé karoteny
Udělejte si jednoduchý mrkvový salát. Nastrouhejte na jemno mrkev a zalijte sladkokyselou (citron a cukr) zálivkou. Dobré je přidat několik kapek oleje, je jedno jakého, neboť vitamíny se lépe rozpouštějí v tucích. Mrkev je jedním z nejlepších zdrojů karotenů. Karotenoidy jsou rostlinná barviva s vynikajícími antioxidačními účinky. Mrkev má vysoký obsah betakarotenu, ze kterého si tělo vytváří vitamin A a chrání naší pokožku před zářením.
Krok 2
Když jíte mrkev, konzumujete vitamíny
Z minerálních látek je nutné zmínit významnější množství draslíku, sodíku, vápníku, hořčíku a fosforu. Tyto minerální látky mají pozitivní vliv na nervový systém, mozek a srdce. Mrkev je bohatým zdrojem vitaminů B, C a E, vápníku, pektinů a vlákniny. Při konzumaci si musíme dávat pozor na škodlivé látky - pesticidy. Tyto látky jsou jen ve vrchní vrstvě. Když mrkve pořádně omyjeme, oškrábeme a odkrojíme horní část, tím se zbavíme všech zbytků těchto škodlivých látek vzniklých při hnojení a pěstování mrkve v zemi.
Krok 3
Uvařte dětem kaši z mrkve
Kaše z vařené mrkve je vhodná k léčení průjmů u malých dětí, protože jim dodává základní živiny a přírodní cukry. Syrová mrkev podporuje trávení a vyprazdňování díky svému obsahu vlákniny.
Krok 4
Jezte více mrkev vařenou než syrovou
Mrkev je využitelnější v tepelně upraveném stavu na rozdíl od jiných zelenin, které jsou doporučovány konzumovat hlavně za syrova. Ze syrové mrkve naše tělo dokáže využít jen čtvrtinu, jelikož buněčná stěna mrkve je tuhá a nesnadno stravitelná. Vařením se buněčné stěny mrkve narušují a tím jsme schopni přijmout větší množství beta-karotenu.