Jak poznat Třebíčsko | tipy
Jak poznat Třebíčsko | tipy. Třebíčsko, a zejména jeho metropole Třebíč, působí na člověka, který je navštíví poprvé, jako republika v republice. Všeobecně se ví, že jsou v Třebíči „nějaké“ památky zapsané v seznamu UNESCO. A že je Třebíč významným místem historie židovské menšiny. A není poblíž nějaký větrný mlýn? To je asi vše, co průměrně informovaný občan naší republiky žijící mimo kraj Vysočina zná. Přitom je Třebíč jedno z nejsvébytnějších měst, na jehož poznání je třeba několika dní. Jak poznat Třebíčsko?
Co je potřeba
turistická výbava
mapa Třebíčska
Informační materiál o historii míst
Krok 1
Poznávání Třebíčska můžeme začít v Jihlavě. Dojet do Třebíče vlakem je pohodlné, rychlé a příjemné – vlak jede v podstatě celou trať v údolí řeky Jihlavy. Ovšem ještě zajímavější je vykonat tutéž cestu pěšky nebo na kole. Řeku kromě trati lemuje i turisticko-cyklistiská stezka. To, že vede podél řeky, je dobrým znamením pro méně zdatné – nejsou na ní skoro žádné výškové rozdíly. A když, tak mírné. Cestu na kole může vykonat i poměrně mladé dítě nebo už méně výkonný senior. Cesta pěšky (má-li být zdolána za jeden den), předpokládá určitou vytrvalost. Z Jihlavy do Třebíče to je necelých 40 kilometrů. Výhodou pro pěší je, že cesta vede podél železniční trati v potřebném směru, takže je v případě únavy možno nasednout na vlak a zbytek cesty dojet.
Krok 2
V Jihlavě se napojíme na červenou turistickou značku, která nás vyvede za město východním směrem po proudu řeky Jihlavy. Projdeme/projedeme Malým Beranovem. Cestu zpříjemňuje podívaná na různá malá vodní dílka (k užitku i pro radost). Cílem prvního úseku je městečko Luka nad Jihlavou. Je možno se zde občerstvit.
Krok 3
Přes Přímělkov se dostaneme do Dolního Smrčného (odbočka k hradu Rokštejn) a dále jdeme přes Bransouze, Čichov a Přibyslavice. Turistická značka míjí Okříšky, takže jestli se v nich chceme občerstvit nebo se podívat na zámek, musíme značku opustit a pohybovat se po silnici. Není obtížné se na značku vrátit, při nejhorším ji určitě natrefime v obci Petrovice. Přes Červený a Padrtův mlýn nás zavede až do Třebíče.
Krok 4
V Třebíči je vhodné nejdřív navštívit informační centrum na náměstí. Jednak tam turista dostane informace a mapky všech městských a okolních zajímavostí (včetně památek UNESCO), jednak pracovníci „ička“ mohou pomoci sehnat ubytování (jestliže si je člověk nezajistil předem). Ubytovací možnosti Třebíč nabízí ve všech cenových skupinách – podle nároků turistů na komfort. Je možno sehnat zde i velmi levné a slušné ubytování v turistické třídě. A ubytovat se v Třebíči stojí za to, protože město nelze prohlédnout si za jeden den.
Krok 5
Památky UNESCO
V roce 2003 byly na seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO (World Cultural and Natural Heritage) zapsány tři zachovalé a významné historické třebíčské celky: Židovská čtvrť, židovský hřbitov a románsko-gotická bazilika svatého Prokopa. Prohlídka každé z nich potřebuje několik hodin času.
Krok 6
Prohlídka města
Třebíč má přibližně 36 tisíc obyvatel. Město má prastarou historii, všechny stavební a umělecké slohy v ní zanechaly stopu. Při procházce městem udivují jak jednotlivé stavby (kostely mnoha vyznání včetně pravoslavného, staré paláce i funkcionalistické stavby), tak stavební komplexy (například říční lázně navržené architektem Bohuslavem Fuchsem).
Krok 7
Naprosto nečekaně působí na turistu přítomnost zděné stavby větrného mlýny doslova uvnitř městské zástavby. Mlýn dříve sloužil na úpravu třísla pro koželužnu. Dnes už nepracuje, ale je neoficiálním symbolem města. Mlýn, kterému se ve městě říká Větrník, byl postaven v roce 1836. Jeho dnešní podoba přibližně odpovídá původnímu vzhledu. Větrník není přístupný návštěvám.
Krok 8
V Třebíči má domov značka limonád ZON (Zdravotní Osvěžující Nápoje). Přírodně ochucené limonády vyráběné v Třebíči od roku 1879 měly na Moravě takovou oblibu, že se místy označení „zonka“ stalo obecným pojmenováním jakékoliv sycené limonády. Značka ZON je registrovanou ochrannou známkou.
Krok 9
Při delší dovolené je možno zvolit si Třebíč za základnu a hvězdicově vyjíždět do okolí. Nachází se zde mnoho známých míst, o nichž člověk mnohokrát četl nebo slyšel, jenom je „tak nějak“ neumí dobře lokalizovat. - Dalešice. Pivovar, kde Jiří Menzel natáčel Hrabalovy Postřižiny. Pivovar dobře zužitkoval popularitu získanou filmem a postupem let se stal příjemným turistickým centrem nabízejícím spojení kultury, pivovarnictví a pohostinství. Prohlídky pivovaru s ochutnávkami. - Vodní dílo Dalešice - Zámek v Jaroměřicích nad Rokytnou (jedna z nejmonumentálnějších staveb baroka na našem území. Hudební festivaly.) - Moravské Budějovice (město a zámek). - Babice. Místo, které se objevilo v seriálu Major Zeman (Případ Babice). V roce 1951 zde bylo zavražděno několik komunistických funkcionářů. Případ posloužil komunistům k likvidaci a uvěznění mnoha jim nepohodlných lidí. - Budišov. Renesanční zámek se zoologickou expozicí. - Náměšť nad Oslavou – zámek, vojenská letecká základna (= vojenská letadla a vrtulníky ve vzduchu). - Kralice, tiskárna, památník Buble kralické. - Koupání v mnoha rybnících. - Cyklistika v mírně zvlněném kraji.
Fotografie byly pořízeny začátkem března, což je doba, která žádnému městu příliš nesluší. Zalistěná nebo zasněžená Třebíč je mnohem krásnější.