Jak při změně dodavatele elektřiny nenaletět | rady
Jak při změně dodavatele elektřiny nenaletět | rady. V roce 2006 se uvolnil trh s dodavateli elektřiny a my si můžeme svobodně vybrat toho, kdo nám bude elektřinu dodávat. Z jedné strany je to výhoda, protože si můžeme zvolit tu cenově nejvýhodnější nabídku, z druhé strany se však objevila celá řada pofidérních podomních prodejců, kteří se ohánějí mnohdy dosti vypečenými na oko výhodnými smlouvami. Chcete změnit svého dodavatele za mnohem výhodnějšího, ale nechcete naletět? Poradím vám, jak by taková změna měla správně vypadat.
Co je potřeba
počítač
online připojení
znalosti
Krok 1
Většina dodavatelských společností působí celorepublikově. Všechny tyto společnosti nabízí své vlastní portfolio služeb za rozličné ceny. Je na vás, kterého dodavatele elektřiny si vyberete. Každý rok se mohou ceny elektřiny od sebe celkem významně odlišovat, a proto je jen na vás, všechna pozitiva a negativa zhodnotit a přizpůsobit se aktuální situaci. Klidně i změňte dodavatele elektřiny, jestli bude rozdíl v ceně až tak markantní.
Krok 2
Pozor na podomní prodejce! Podomní prodejci se často vydávají za zástupce velkých dodavatelů. Faktem je, že žádná z těchto dodavatelských společností s takovými prodejci nespolupracuje, ba s nimi nemají ani uzavřenou smlouvu. Tyto smlouvy uzavřené mezi dveřmi jsou klamavé, nevýhodné, plné chyb a jiných záludností pod řádky. Pokud nechcete naletět, nikdy nic nepodepisujte mezi dveřmi. Nechte si čas si situaci promyslet, ověřit si fakta a skutečnosti.
Krok 3
Dříve, než změníte dodavatele, ověřte si, zda vám daná společnost nabízí doopravdy tu nejvýhodnější cenu. Neopomeňte obchodní podmínky. I když je změna dodavatele elektřiny celkem jednoduchá, tak byste ji neměli podcenit.
Krok 4
Cena elektřiny se skládá ze dvou základních složek: regulované a neregulované. Regulovaná částka představuje cenu určenou Energetickým regulačním úřadem, kterou není možné ovlivnit a jde o cenu za distribuci elektřiny. Neregulovanou cenu si určuje dodavatel sám, a právě tou cenou se od sebe odlišují. Dodavatelé elektřiny se snaží svým potencionálním zákazníkům vyjít vstříc, a proto jim nabízí různé balíčky.
Krok 5
Pokud chcete mít přehled o aktuálních cenách, podívejte se na internet a jednotlivé ceny si porovnejte.
Krok 6
Vypočítání té nejvýhodnější ceny s pomocí internetové kalkulačky není nic složitého. Pomůže vám to vytvořit si rychlý obrázek o tom, zda skutečně platíte nejméně.
Krok 7
Finální změna dodavatele elektřiny už není nic složitého. Ukončíte smlouvu u stávajícího dodavatele elektřiny a vytvoříte smlouvu u nového dodavatele. Pokud dáte novému dodavateli plnou moc na vypovězení služeb, zajistí výpověď u stávajícího dodavatele elektřiny místo vás. Výpověď můžete přitom zařídit nejen osobně, ale i emailem, poštou či faxem. Při výpovědi si jen pohlídejte výpovědní lhůtu. Po ukončení celkové změny nakonec dostanete poslední vyúčtování od vypovězeného dodavatele elektřiny. Po vypořádání závazků si můžete již bezstarostně užívat levnějšího odběru elektřiny od konkurenční společnosti.
Krok 8
Změna dodavatele je zdarma a můžete ji provést jednou za půl roku.
Na internetu dnes existují portály, kde na jednom místě naleznete nejen kalkulačku cen elektřiny, ale také možnost určení, jaká je cena plynu za m3.