Krok 1
Pěstování lilií - vhodné stanoviště
Lilie jsou vhodné pro záhonové výsadby. Lilie můžeme pěstovat i v květináči, hlavně ty menšího vzrůstu. Nevyžadují nějaké zvláštnosti. Liliím prospívá slunné stanoviště, kyprá, humózní, dobře propustná půda a dobrá zálivka. Pro pěstování lilií je vhodná neutrální až mírně kyselá půda, ovšem tato zásada pěstování neplatí pro všechny druhy. Liliím neprospívá sucho a ani přemokření hlíny, zaléváme střídmě, použijeme mulčovací kůru. Po odkvětu lilie nezaléváme.
Krok 2
Jak sadit lilie
Důležité je vysadit
cibule lilie brzy na podzim. Venkovní raně kvetoucí lilie vysazujeme na počátku vegetačního odpočinku, což je zhruba v půlce září. Na jaře můžeme vysazovat pozdě kvetoucí druhy. Cibule lilií vysazujeme hluboko. Nad cibulí vysazenou do země má být třikrát vyšší vrstva hlíny, než je průměr samotné cibule. Hodláme-li lilie pěstovat v těžších půdách, vysazujeme cibule lilie do hloubky odpovídající dvojnásobku průměru cibule. Před výsadbou je vhodné cibule lilií namořit fungicidními přípravky.
Krok 3
Hnojení při pěstování lilie
Při pěstování lilií omezujeme dusíkatá hnojiva a dáváme přednost hnojivům s vyšším obsahem draslíku, můžeme použít Cererit. Po odkvětu nehnojíme.
Krok 4
Zimování lilií
Lilie přesazujeme až po vyčerpání půdy, kdy přestává po několika letech kvést. Pokud pěstujeme lilie v květináčích, květináče přemístíme na vhodné místo bez deště, ideální do domu na chladné místo pod 10°C. Při mírné zimě lilie může zůstat v květináči venku, ideální je, pokud je přemístíme do dřevěných beden a vysteleme slámou. Cibule lilií pěstovaných v záhonech na podzim vyhrabeme. Zbavíme hlíny a necháme sušit ve větrané místnosti. Lilie pak přes zimu skladujeme v kbelících nebo bednách plněných suchým pískem nebo hoblinami.