jaktak.cz

Jak pěstovat borůvky

Jak pěstovat borůvky | rady a tipy. Jak pěstovat kanadské borůvky? Pěstovat borůvky můžeme i na vlastní zahradě. Borůvka zahradní, borůvka kanadská nebo borůvka velkoplodá – to jsou názvy pro stejnou rostlinku – brusnici chocholičnatou (Vaccinium corymbosum). Pro úspěšné pěstování borůvek kanadských je zapotřebí vhodné stanoviště, půda a dodržování několika zásad při pěstování. Borůvky kanadské můžeme pěstovat i na méně úrodné půdě nebo na balkoně. Borůvky kanadské zpravidla pěstujeme na těžce písčité půdě s velmi kyselou půdní reakcí.

Krok 1

Kterou odrůdu borůvek vybrat?

Vhodný výběr odrůdy borůvek je na začátku důležitý. Borůvky se totiž liší svou chutí, velikostí bobulí i rostlin. Borůvky začínají plodit v třetím roce a plná plodnost nastupuje o tři roky později. Z jednoho keře sklidíte 2,5 až 6 kg borůvek. Keře jsou dlouhověké, dožívají se 30 i 60 let. Osvědčenými ranými odrůdami borůvek jsou Earliblue a Duke. Středně ranými pak Blueray a Bruecrop. Polopozdními Berkeley a osvědčenými pozdními odrůdami borůvek jsou Herbert a Jersey. Je vhodné sázet více odrůd. Borůvky se totiž opylují pylem jiné odrůdy, díky tomu budete mít větší plody a lepší úrodu.

Krok 2

Příprava stanoviště pro pěstování borůvek kanadských

Častou příčinou neúspěchu při pěstování borůvek kanadských je nevhodná půda. Ideální pH půdy je 3,5 až 4,5, borůvky mají rády těžce písčitou a propustnou půdu. Kyselost půdy můžeme upravit rašelinou nebo výměnou půdy. Abyste zamezili kontaktu s okolní vápenatou půdou, stěny pokryjte fólií. Kyselost půdy můžete zvýšit i přidáním kůry a pilin z jehličnatých stromů. Borůvku kanadskou můžete pěstovat na zahradě, ale i na balkoně, pokud jí zasadíte do dostatečně velké nádoby s vhodným substrátem.

Krok 3

Jak vypěstovat borůvky kanadské

Semena borůvek kanadských namočíme na 24 hodin do vody. Teprve potom jsou semena borůvek připravená k vysévání. Borůvky vyžadují slunné místo. Rostliny sázejte do sponu 0,8 - 1,5 m x 2,0 - 3,0 m, přičemž užší spon je vyžadován u velmi vzrostlých odrůd, jako jsou Jersey, Berkeley, Bluecrop nebo Nelson. Půda má být vlhká, ale nikoliv přemokřená. Vhodná je výsadba na jaře, aby borůvky mohly do zimy zakořenit. Vysazujeme sazenice staré 2-3 roky. Vhodné je mulčování kůrou až do výšky 7 cm.

Krok 4

Zálivka a hnojení borůvek

Rostliny vyžadují pravidelnou zálivku a hnojení. Při hnojení se důsledně vyvaruje použití hnojiv s obsahem chlóru a vápna. Nejvhodnějšími hnojivy jsou tekutá hnojiva určená pro kanadské borůvky. V prvním roce borůvky nehnojíme, protože kořeny jsou citlivé a mohlo by dojít k jejich poškození. Pravidelná zálivka má vliv na kvalitu plodů. Nejvhodnější je dešťová voda, nevhodná je voda z vodovodu.

Krok 5

Množení kanadských borůvek

Nejvhodnějším způsobem množení kanadských borůvek je řízkování. Borůvky můžeme pěstovat také ze semen, plody bývají ale menší.

Krok 6

Řez kanadských borůvek

Borůvky během prvních dvou let po výsadbě neřežeme. Třetím rokem odstraníme ze středu keře slabé výhonky, čímž zamezíme, aby se keř zahušťoval. Řez provádíme od začátku vegetačního klidu do doby květu. Udržovaný keř by měl mít 5 až 8 silných, rovných větví s dostatečným množstvím malých přírůstků. Řez borůvek je důležitý. Zlepšujete tím kondici rostliny.

Krok 7

Sklizeň kanadských borůvek

Kanadské borůvky začínají při zajištění všech potřebných podmínek plodit čtvrtým rokem, plné plodnosti se dočkáme okolo šestého roku. V nížinách borůvky sklízíme začátkem června, ve vyšších polohách o měsíc později. Bobule dozrávají v průběhu 15 až 35 dní podle podmínek. Ideální je, když borůvky sklízíte jeden týden až 14 dní po dozrání, borůvky jsou sladčí.

Krok 8

Využití kanadských borůvek

Borůvky můžeme jíst samostatně, vhodné jsou do dortů, knedlíků a koláčů. Borůvky jsou zdrojem antioxidantů, pozitivně působí při průjmových a jiných žaludečních obtížích, a dokonce mají vliv proti rakovině. Borůvky se používají při zánětech močových cest, zevně působí odvar z borůvkového listí při kožních onemocněních, například i při lupénce. Borůvky jsou zdrojem mnoha vitamínů a ovocných cukrů, tříslovin, bioflavonoidů, karotenoidů, provitamínu A. Borůvky zlepšují noční vidění, léčí šeroslepost, posilují imunitní systém člověka a chrání před stařeckou demencí.

Díky tomu, že borůvky snižují hladinu cholesterolu a tuků v krvi, jsou vhodné při hubnutí a při snižování tělesné hmotnosti. Navíc mají protistresové účinky.


Zdroj: https://www.jaktak.cz/jak-pestovat-boruvky.html