jaktak.cz

Jak správně vybrat běžky

Složitost: Mírný
Cena: 1001 - 5000 Kč

Nudí Vás již sjezdové lyžování? Přijde Vám tento sport po pár sjezdech monotónní? Pořiďte si běžky! Při běžkování nezažijete dlouhé fronty na vlek, přeplněnou sjezdovku a bolavé nohy z přeskáčů. Užijete si krásné chvíle v přírodě, která se neustále mění. Tempo si určujete jen vy sami. Kdo chce může závodit s větrem o rychlost či běhat po hřebenech jen tak pro radost.

Co je potřeba

běžecké lyže (běžky) s vázaním

běžecké hole

běžecké boty

Krok 1

Typ lyží: V dnešní době se můžeme setkat s celou řadou různých typů lyží. Každá se něčím vyznačuje a hodí se na "jiný druh" běžkování. Základní typy by se daly rozdělit do skupin: závodní, sportovní, rekreační, fitness a backcountry lyže. Podle stylu, ke kterému jsou vhodné je dělíme na lyže na klasiku, bruslení a combi (vhodné na obojí).

Krok 2

Správná délka: Správná délka lyží je velmi důležitá. Na příliš krátkých lyžích nedosáhne běžec potřebného skluzu a příliš dlouhé běžky jsou neovladatelné. Jakou výšku tedy zvolit? Obecné pravidlo říká, že běžky pro klasiku by měly být cca o 20 cm delší, než je výška běžce. Bruslařské běžky by měly být maximálně stejně velké jako běžec. V případě combi bežek hledáme kompromis mezi těmito typy.

Krok 3

Hmotnost lyžaře: Možná ještě důležitějším faktorem při výběru je hmotnost běžce. Těžký běžec může běžky takzvaně "prošlápnout". To znamená, že střední část běžky, určená pro stoupání, je v dotyku i ve skluzu a sjezdu, a tudíž běžky dřou a moc nejedou. Je proto třeba zvolit správnou tvrdost.

Krok 4

Výběr holí: Hole na klasiku a turistiku by měl mít běžec pod bradu. Co se týče holí pro bruslení, ideální velikost je pod nos.

Krok 5

Výběr vázání: Na trhu jsou k dispozici především dva typy vázání. Jsou to vázání SNS od Salomonu a a vázání NNN od Rottefelly. Bohužel typy nejsou vzájemně kompatibilní, což nás velmi ovlivní při výběru bežecké obuvi.

Krok 6

Výběr bot: Boty vybíráme jednak podle toho, jaký typ vázání máme (viz krok 4). Dále podle toho, jakému běžkování se chceme věnovat. Boty se konstrukčně liší a ne každý typ je univerzální. Zjednodušeně řečeno, má-li někdo závodní bruslařské lyže, koupí si k nim bruslařské boty (pevná skeletová konstrukce). Má-li někdo turistické lyže, ocení spíše zateplené vysoké boty.

Zjistit, zda-li běžky prošlapujeme, či nikoliv se dá jednoduše pomocí papírkové metody. Na rovné ploše se zapneme do běžek a zkusíme ve střední části podsunout papír pod lyží. Pokud se nám to podaří, je to v pořádku.

Nakupujte lyže v skisportech, nikoliv supermarketech. V skisportech pracují odborníci, kteří Vám zadarmo poradí a vyberou lyže hodící se přímo pro Vás a Vaše potřeby.


Zdroj: https://www.jaktak.cz/jak-spravne-vybrat-bezky.html