Jak správně vybrat běžecký pás | rady
Jak správně vybrat běžecký pás | rady. Běžecké pásy mají nesporné výhody. Intenzivním cvičením na běžeckém pásu spálíte podle své kondice a hmotnosti okolo 370 kalorií za půl hodiny, můžete trénovat i při špatném počasí, šetříte klouby díky tomu, že běháte na měkčím povrchu než je asfalt. Běžecké pásy pomáhají zlepšit kardiovaskulární systém, vitální kapacitu plic, vytrvalost i sílu nohou. Není divu, že došlo k drastickému nárůstu poptávky po tomto posilovacím vybavení. Navíc jsou dnes již cenově dostupné. Uvažujete-li o vývběru běžeckého pásu, poradím vám, na co se při koupi soustředit.
Krok 1
Na co se při koupi běžeckého pásu zaměřit
Není nad to zaběhat si v parku nebo v lese. Ne vždy ale počasí je vlídné k našemu záměru pravidelně běhat, a proto je běžecký pás v domácím prostředí dobrým pomocníkem. Každý běžecký pás má základní komponenty, vlastnosti a funkce, které se liší stroj od stroje. Při výběru běžeckého pásu se zaměřte na motor, rám běžeckého pásu (nosnost), běžeckou plochu (velikost, možnost naklonění a odpružení), počítače a snímače tepové frekvence (jednodušší či s více funkcemi).
Krok 2
Běžecké pásy a motor
Běžecké pásy se liší výkonem motoru. Levnější běžecké pásy nejsou osazeny motorem vůbec (určené na chůzi) a potřebujete je rozhýbat vlastní silou. Vyšší výkon motoru snižuje kolísání rychlosti běžeckého pásu. Výkon motoru je udáván jako trvalý či krátkodobý maximální. Při došlápnutí na běžeckou plochu musí motor překonat odpor váhy člověka. Čím vyšší hmotnost běžec má a čím vyšší rychlost při běhání požaduje, tím vyšší výkon motoru běžeckého pásu bude potřebovat.
Krok 3
Běžecké pásy a velikost běžecké plochy
Na běžeckém pásu nikdy necvičíme naboso nebo v nevhodné obuvi (doporučuje se běžecká obuv pro indoor). Důležitým parametrem je velikost běžecké plochy. Doporučuje se minimální šířka 35 – 40 cm. Na menší ploše se vám bude cvičit nepohodlně, protože se budete neustále koukat pod nohy, kam šlapete.
Krok 4
Běžecké pásy a materiál desek
Prohlédněte si materiál vlastního pásu a způsob odpružení desky. Levné běžecké pásy mají plastové a neodpružené desky. Kvalitní odpružení desky pomáhá šetřit klouby sportovce, je důležité především pro sportovce vyšší hmotností.
Krok 5
Běžecké pásy a náklon desek
Ne všechny běžecké trenažéry umožňují změnit sklon běžecké plochy. Změna sklonu běžecké plochy je užitečná funkce, která umožňuje simulaci běhu do kopce či svahu, a tedy zvýšit zátěž při běhání.
Krok 6
Běžecké pásy a počítače a snímače
Měření tepové frekvence, počítání spalování kalorií, nastavení profilu trasy, měření rychlosti, počet uběhnutých kilometrů nebo čas strávený tréninkem. Zeptejte se prodejce běžeckého pásu, které hodnoty lze na počítačích stroje sledovat. Jistě oceníte možnost přednastavení programů běžeckého pásu. Měření tepu může probíhat ušním snímačem, dotykovým snímačem (Hand-pulse) nebo za pomocí hrudního pásu, které je komfortní a přesné.
Krok 7
Uskladnění běžeckého pásu
Není třeba zdůrazňovat, že kolem běžeckého pásu potřebujete také nějaký prostor. Výrobci doporučují mít alespoň jeden volný metr za běžeckým pásem. Neméně důležité je také uskladnění běžeckého pásu. Zaměřte se proto na kvalitu a bytelnost transportních koleček a na možnosti poskládání stroje.
Krok 8
Cena a výběr vhodného prodejce
Cena běžeckých pásů se pohybuje mezi 10 a 75 tisíci korunami. To je poměrně široké rozpětí, a proto doporučuji obrátit se na prodejce, který dokáže zákazníkovi odborně poradit a nabídne mu také odpovídající služby. Osvědčeným prodejcem je například jeden z největších prodejců sportovcích potřeb Master Sport. Ten garantuje nejlepší ceny, dodací lhůty a poskytne i dopravu zdarma. Viz webové stránky sportovní potřeby - nejlevnejsisport.cz.