jaktak.cz

Jak vypěstovat masožravé rostliny ze semen | 1.díl návodu

Složitost: Velmi lehké
Cena: 1 - 1000 Kč
Potřebný čas: 5 až 10 minut

Jak vypěstovat masožravé rostliny ze semen | 1.díl návodu. Masožravé rostliny jsou velmi žádanou bytovou květinou. Fascinující je na nich nejen jejich způsob obživy, ale také nenáročné pěstování. Rostliny v obchodech jsou ale často drahé, tak proč si nevyzkoušet pěstování ze semen? V tomto článku si přiblížíme tučnici, špirlici a rosnatku.

Co je potřeba

semena masožravek

Krok 1

Pěstování tučnice ze semen

Tučnice je masožravá rostlina, která používá k chytání výživného hmyzu lepkavé listy. Nemá sklápěcí pasti jako mucholapka, ani široké nálevky jako např. špirlice. Zajímavé jsou na ní především masivní růžice svěže zelených listů a jemné květy. Semena tučnice jsou pověstná svou snadno klíčivostí. Vyséváme je na povrch substrátu složeného z rašeliny a perlitu v poměru 1:1. Semena do substrátu nepřitlačujeme ani nezasypáváme hlínou. Květináčky přetáhneme plastovou fólií a substrát udržujeme neustále vlhký (ale ne přemokřený). Nové rostlinky se objevují během několika dnů až týdnů. Větší sazenice přesazujeme do větších květináčů a pěstujeme v polostínu při stálé zálivce. Tučnici lze vysévat kdykoli během roku, protože klíčení semen se neřídí fotoperiodou.

Krok 2

Pěstování špirlice ze semen

Špirlice jsou tropické masožravé rostliny, které lákají hmyz do vysokých pastí, které jsou naplněny sladkou tekutinou. Semena špirlic je dobré uložit před samotným výsevem na několik měsíců do chladničky pro zlepšení klíčivosti. Brzy zjara namočíme semena na 24 hodin do vody pokojové teploty a poté je jemně vyséváme na povrch obyčejného velmi dobře propustného substrátu a mírně zaléváme. Semena klíčí postupně několik týdnů, ale celý proces může trvat i několik měsíců v závislosti na teplotě. Optimální je teplota 22 až 25°C. Mladé rostlinky umístíme na velmi slunné místo a přesazujeme až ve chvíli, kdy vytvoří minimálně tři pasti.

Krok 3

Pěstování rosnatky ze semen

Masožravá květina rosnatka lapá hmyz na malé kapičky lepkavé tekutiny na listech (odtud její název). Pěstuje se velmi snadno. Semena rosnatky můžeme ihned po uzrání vysévat na povrch substrátu složeného z rašeliny a křemičitého štěrku v poměru 2:1. Květináček přetáhneme plastovou fólií a substrát udržujeme vlhký. Malé rostlinky se objeví do jednoho měsíce po výsevu. Po 3 až 4 měsících přesazujeme semenáčky do samostatných květináčků. Umístíme na dostatečně světle místo a přiměřeně zaléváme. V zimě by neměla teplota v místnosti klesnout pod 10°C a musíme zajistit dostatečné větrání. Nehybný zatuchlý vzduch je pro rostlinu smrtící, stejně jako všechna umělá hnojiva!


Zdroj: https://www.jaktak.cz/jak-vypestovat-masozrave-rostliny-ze-semen-1dil-navodu.html