Jak vypěstovat čajovník čínský ze semen | rady
Jak vypěstovat čajovník čínský ze semen | rady. Čaj je hned po vodě nejrozšířenějším nápojem na světě. Lahodný nálev se získává z listů rostliny čajovníku, původem z daleké Číny. Čajovník je tedy rostlina subtropická, ale není těžké vypěstovat si vlastní sazenice i v našich podmínkách. Stačí znát pár triků.
Co je potřeba
semena čajovníku
Krok 1
Výsev semen čajovníku
Čajovníková semena jsou kulatá a poměrně tvrdá. Velmi rychle ztrácejí klíčivost, proto je dobré opatřit si co nejčerstvější várku. Obal semen jemně narušíme, nejlépe to jde nožem, a ponoříme je na 2 až 3 dny do vody při pokojové teplotě. Poté můžeme vysévat. Prodej semen čajovníku naleznete například na webu www.osiva-semena.cz. Volíme lehký propustný substrát s nízkým obsahem vápníku – stačí obyčejná rašelina. Květináč umístíme do polostínu a umírněně zaléváme. Při teplotě 20 až 25°C se malé rostlinky objeví do čtyř týdnů.
Krok 2
Přesazování čajovníku
Vyklíčené rostlinky pomalu zvykáme na slunce. Jejich konečné umístnění by mělo být světlé bez přímého slunečního záření. Jakmile dorostou 3 až 5 cm výšky, přesazujeme je do samostatných květináčků. Substrát používáme stejný jako pro výsev, ale na dno květináčů umístíme drenážní vrstvu ze štěrku nebo keramzitu, abychom zabránili přemokření.
Krok 3
Pěstování čajovníku čínského
Přesazené rostliny potřebují hojnou zálivku (půda by neměla nikdy vyschnout), ale zároveň jsou náchylné na přemokření. V misce by proto nikdy neměla stát voda více než několik hodin. V době vegetačního období často hnojíme speciálními přípravky bez přídavku vápna. V období od května do září můžeme keříky umístit i na balkón nebo zahradu. V zimě zase nezapomene rostliny pravidelně rosit. Suchý vzduch totiž dokáže nepěkně znetvořit listy. Dbáme také na dostatek světla. I přes všechnu péči obvykle čajovníky u nás v zimě opadávají a churaví, na jaře se ale zase brzy vzpamatují.
Krok 4
Sklizeň čajovníkových listů
Poprvé rostlinu zaštípneme, jakmile dosáhne 12 cm výška – cca po 7 – 8 měsících pěstování. První sklizeň čerstvě vyrašených čajových lístků provádíme při výšce 18 – 20 cm. Sesbírané listy spaříme horkou vodou a získáme zelený čaj. I když chuť získaného čaje, vzhledem k našim podnebním podmínkách asi nebude tak vynikající, pití vlastnoručně vypěstovaného čaje má přece jenom své kouzlo. A když se budete o svou rostlinku dobře starat, ochotně vám po několika letech vykvete jemně vonícími bílými květy, které se můžete pokusit opylovat a získat tak další semena.