jaktak.cz

Jak se správně starat o fretku | rady

Složitost: Mírný

Jak se správně starat o fretku | rady. Pokud chcete do bytu milého společníka, který se s vámi bude rád mazlit a přitom bude zábavný a hravý, mohu vám doporučit právě fretku. Dalo by se říci, že povahově je velmi podobná kočce, také dlouhou dobu spí, kolem 15 až 20 hodin denně a je stejně tak hravá. Výhodou u fretek je, že, když pojedete na dovolenou nebo budete po celý den pryč, můžete ji nechat v prostorné kleci, s kočkou totéž udělat nemůžete. Většinou fretce nevadí, že na vás musí doma čekat, než přijdete z práce, protože tuhle dobu prospí. První rok s fretkou je trochu bouřlivější, než by se mohlo zdát, fretka prochází pubertou a zpravidla zkouší, co si může dovolit. Počítejte s tím, že fretčí mládě se bude domáhat vaší pozornosti, bude před vámi poskakovat, kousat vás do nohou a vyzývat ke hře. V tomto období se s ní určitě nudit nebudete.

Co je potřeba

Nepočítejte s tím, že si fretku budete moci vychovat tak, aby vás poslouchala na slovo. Je to zvíře, které má svoji hlavu, stejně jako kočka. Pokud s ní budete zacházet vlídně, po roce se s ní stane velký mazel a vámi daná pravidla bude dodržovat.

Krok 1

Puberta fretky začíná od 6 měsíce a trvá zhruba do jednoho roku jejího života. Zpravidla konec puberty poznáte tím, že fretka bude klidnější a mazlivější. Pubertální fretčata vás budou kousat, poskakovat mezi vámi a vyžadovat se vaší pozornosti a hry. Tuhle hru jim klidně dopřejte, hrajte si s nimi co nejvíce, ale jen do únosné míry. Pokud vás mládě kousne do krve, nebo tak, že už vás jeho kousnutí bolelo, dejte mu to najevo. Nemá cenu mládě bít, stačí jen zvednout trochu hlas a dát mládě do klece. Samo pochopí, že pokud bude kousat, nikdo si s ním hrát nebude.

Krok 2

Samci v pubertě často značkují a vyhazují bobky, v tomto případě močí kdekoli a značkují si tím svoje teritorium. Bohužel, není to moc příjemné, pokud chováte fretku v bytě. Pokud vám tohle samec začne dělat, je na místě vyčkat, někteří samci si zaznačkují párkrát a potom je to ani nenapadne, jiným to vydrží delší dobu a je proto dobré, přistoupit ke kastraci.

Krok 3

Co se týká pachu fretky, je to něco jiného, než známe u jiných domácích mazlíčků. Troufnu si říci, že je to možná i důvod, proč chovatelů fretek není tolik. Fretka má svůj ojedinělý pach, na který si vy, jako majitelé zvyknete, ale možná vaše návštěvy ne. Fretka i tchoř patří do rodu tchořů a tento název nedostali jen tak. Mají pachové anální žlázky, které ,,vypustí," pokud se leknou, v případě ohrožení. Malé nezkušené fretky jej mohou používat jen tak pro zábavu. Proto je dobré, hned jako malé je zvykat na všechen ruch, se kterým se mohou setkat a zbytečně je nelekat. Popřípadě, když se poleká, hned na ni mluvit vlídným hlasem, aby věděla, že jí nehrozí žádné nebezpečí. Tyto pachové žlázky bývaly v minulosti veterináři chirurgicky odstraňovány, v dnešní době to ale zákon na ochranu zvířat nedovoluje, a je to zakázáno. Fretky jsou čichově velmi vnímavé, a proto mají i tento silný mechanismus, jak se mezi sebou dorozumí. Díky tomuto sekretu z pachových žlázek poznají nejen pohlaví, ale i samotného jedince.

Krok 4

Neměli byste také zapomínat, že fretka je velmi mrštné a hbité zvíře. Hodně času prospí, ale pokud nespí, chce si hrát a řádit. Velmi dobře šplhá, vyleze vám na stůl, může shodit cenné věci, ráda hrabe v květináčích a šplhá po záclonách. Je proto potřeba i samotný váš byt přizpůsobit tomu, že v němu bude žít fretka.

Krok 5

Pokud se rozhodnete pro pořízení fretky, měli byste si připravit, vše co bude potřeba, tzn : dostatečně velkou klec, nejlépe patrovou, hamak na spaní, misku na jídlo, napáječku, záchůdek, stelivo, hračky, hřeben na česání, vodítko na občasné návštěvy na zahradě, kleště na stříhání drápů, přenoska.

Krok 6

Pokud jste už rozhodnutí, že si fretku pořídíte, a máte už vše připraveno. Je na místě, abyste si mládě jeli vybrat. Nejlépe uděláte, když si mládě vyberete u zkušeného chovatele, který se chovem zabývá delší dobu a který vám poradí, jak v začátcích postupovat. Vybírat mládě od chovatele je i dobré z toho důvodu, že budete mít jistotu, že mládě je naočkované a také zvyklé na lidský kontakt, pozdější ochočování už by mohl být problém.

Krok 7

Pokud nemáte dostatek času se o mládě starat, je pro vás lepší pořídit fretky rovnou dvě, a to nejlépe dvě samice. Fretky si společně budou hrát a budou spokojenější.

Krok 8

Je potřeba fretku pravidelně očkovat, a to proti psince a vzteklině. Můžete ji naočkovatt i proti chřipce, protože jsou na ni fretky dosti háklivé a mohou se chřipkou nakazit i od vás. Jejich chřipka má ale vážnější průběh a trvá déle. První očkování proti psince a vzteklině je ve věku 6 týdnů, druhé přeočkování v 9 týdnech a třetí v 12 týdnech, potom pravidelně každý rok.

Krok 9

Pokud máte doma i jiné domácí mazlíčky, kteří mají přístup ven, např. kočka, pes, je dobré fretku dvakrát ročně také odčervit.

Krok 10

Fretka je masožravec a proto tomu odpovídá i její strava. Můžete jí krmit speciálními granulemi pro fretky, nebo pro kočky, konzervami pro kočky, nebo vařeným masem. Občas nepohrdne ani vařenou zeleninou, ale je potřeba ji na tuhle potravu zvykat. Občas jí můžete dát mléko nebo jogurt. Určitě ale nekrmte potravinami pro lidi.

Při výchově fretky buďte důslední, když se vám nebude líbit její chování, dejte ji do klece, pokud to tak uděláte vždy, když ji napomenete, rychle pochopí, že se vám to nelíbí. Fretku ale nikdy nebijte, mohla by k vám ztratit důvěru.

Fretka si zvykne na přítomnost psa, kočky, ale nepočítejte s tím, že bude kamarád s hlodavci, popřípadě s ptáky. Je to šelma a i svým jednáním to umí dát najevo.


Zdroj: https://www.jaktak.cz/jak-se-spravne-starat-o-fretku-rady.html