Jak pěstovat řebčíky | rady
Jak pěstovat řebčíky | rady. V dubnu a květnu nás zaujmou v zahradách krásné až metr vysoké řebčíky. Jedná se o cibulovinu, která má ráda světlé nebo polostinné místo. Řebčíků je okolo stovky druhů a některé jsou planě rostoucí. Pro všechny druhy jsou charakteristické květy ve tvaru zvonků, mírně hranatých a jen trochu otevřených.
Drobnokvěté řebčíky jsou vhodné do skalek, k jezírkům, do nádob, ale také do předních částí záhonů.
Co je potřeba
zahradnické nářadí
konev s vodou
cibule řebčíků
Krok 1
Velké řebčíky královské vysazujeme v září, v teplejších oblastech do poloviny října. Velké cibule do hloubky 20 cm a malé cibule do hloubky max. 10 cm.
Krok 2
Cibulky by měly být čerstvé, nevysušené a půda prokypřená do 30 cm, aby rostliny lépe prokořenily. Do půdy můžeme přidat trochu kompostu. Na dno použijeme vrstvu písku.
Krok 3
Řebčíkům kostkovaným, královským, michailkovským a dalším druhům se daří lépe, jsou-li vysazovány ve skupinkách. Do jamek širokých 20 až 30 cm vložíme 5 až 7 cibulek, menších druhů i více. Na jednom místě vydrží řadu let.
Krok 4
Pokud se řebčíku královskému na některé zahradě zalíbí, nevyžaduje žádnou zvláštní péči. Má rád dobrou půdu dostatečně zásobenou živinami, která může být i trochu vápenatá, ale hlavně dobře prokypřená a na slunném stanovišti.
Krok 5
Řebčík nesnáší přesazování, pokud se na nějakém místě neujal, už ho nic nezachrání.
Řebčíky jsou velmi působivou součástí nejrůznějších aranžerských a zahradnických kompozic.
Některé druhy jsou doslova sběratelskými raritami. Jedním z nejdrobnějších
je Fritillaria michailovski - vhodný pro pěstování v nádobách.
Řebčík není vhodný k sušení.
Jedovatá je celá rostlina, nejvíce však cibule.
Cibule šíří nepříjemný zápach, tak se stává odolnou vůči krtkům.