jaktak.cz

Jak se starat o starého psa | rady

Složitost: Mírný

Jak se starat o starého psa | rady. Různá plemena psů se dožívají různě, platí pravidlo, že malá plemena se dožívají kolem 16 let, oproti tomu plemena velká 12 let. Záleží na dané rase, například dogy se dožívají pouze okolo 7 let, oproti tomu jezevčíci klidně i 18 let. Délka života se odvíjí nejen od genetiky, ale také podle správného způsobu života, stravy a hlavně také naší péče. U nás je zaznemán případ nejstarčího voříška z Janova u Nového Brodu, který se dožil věku neuvěřitelných 27 let.

Krok 1

S rostoucím věkem klesá aktivita psa a jeho energetická spotřeba, proto je potřeba psa krmit speciálním krmivem pro staré psy, které neobsahuje tolik bílkovin a tuků, naopak obsahuje vyšší procento vlákniny. Pes ve vysokém věku většinu času prospí, je méně aktivní, a proto i jeho energetický výdej je mnohem menší. Je tedy nutné přizpůsobit tomu i jeho potravu. Pokud budeme psa krmit stále stejně, zcela určitě bude tloustnout a každým kilem navíc ho budeme zbytečně ubírat o čas být s námi.

Krok 2

Starý pes může i hubnout, může to být známka nemoci, ale ne vždy. Někdy je to jen tím, že jeho tělo už nedokáže vstřebat dostatečné množstvé živin. Se stářím se snižuje výkonnost zažívacího traktu, peristaltika střev je pomalejší a krmivo celkově prochází žaludkem a střevy pomaleji. Tohle může vést i k problému se zažíváním. Pokud je náš pes hubený, přizpůsobíme tomu jeho potravu, budeme mu dávat krmivo, které je dobře stravitelné a energeticky vydatné.

Krok 3

S věkem psa se zhoršují i tělesné funkce, proto je důležité organismus dotovat minerálními látkami a vitamíny. Staří psi trpívají na nedostatek vápníku a fosforu. Tento deficit se projevuje dekalcifikací a může vést až k osteoporóze (řídnutí kostí), stejně tak, jako u lidí. Proto starému psovi přidáváme doplňkové krmivo s obsahem vitamínů a minerálů.

Krok 4

Je dobré starého psa nezatěžovat jedním jídlem jedenkrát denně, ale krmivo mu rozdělit na více porcí, které pro něj budou lépe stravitelné.

Krok 5

Je důležité psovi dávat dostatečný přísun tekutin a kontrolovat jej.

Krok 6

Je dobré udržovat starého psa v dobré kondici. Neznamená to, chodit s ním na dlouhé procházky nebo jej nechat běhat u kola, ale určitě se psem choďte na pravidelné krátké procházky.

Krok 7

Starý pes bude velkou většinu času odpočívat a spát, neruště ho a dopřejte mu klid. Psovi se někdy nebude chtít chodit ven, ale k pravidelným procházkám ho nuťte. Záleží to ale také na povaze psa, někteří jsou aktivní po celý svůj život a zpravidla se tito psi dožívají vyššího věku.

Krok 8

Pokud budete psa krmit granulemi, zvlhčujte mu je vodou. U straších psů bývá další problémem i opotřebení a vypadávaní zubů. Těmto problémům byste měli předcházet už od mladí psa, podávat mu žvýkací kostičky, čistit zuby, dávat speciální hračky na čištění zubů... Možností je na trhu několik a pokud budete důslední už v mládí, nebude mít váš pes na stáří takové problémy.

Pokud váš pes stárne (podle plemene), dopřejte mu kvalitní stravu, která jemu bude přizpůsobená. Docílíte tak kvalitnějšího a, věřte mi, že i delšího života.

Snažte se, aby váš pes nebyl obézní, vymlouvat se na kastraci, popřípadě stáří psa není na místě. Je jen na vás, jak budete na svého psa důslední a mějte na paměti, že každým kilem navíc jej ubíráte o dny života. Psi jsou neustále mlsní a všežraví, je to proto ve vašich rukou, kolik psovi povolíte. Buďte důslední po celý jeho život a neohlížejte se na to "když ono mu to chutná", a "už je chudák starý, musíme mu něco dopřát". Je to sice od vás hezké a v dané chvíli uděláte psovi radost, ale jste to vy, kteří musí myslet na jeho zdraví.


Zdroj: https://www.jaktak.cz/jak-se-starat-o-stareho-psa-rady.html