Jak rozvíjet řečové schopnosti dítěte | rady
Jak rozvíjet řečové schopnosti dítěte | rady. Dítě se učí mateřskému jazyku spontánně. Je však důležité, aby prostředí, ve kterém žije a rozvíjí se, bylo dostatečně podnětné. Každodenní činnost a styl života přispívá k rozvíjení poznatků dítěte, získávání nových dovedností a zkušeností. Podstatné je s dítětem komunikovat. Neznamená to, že musíme bez přestání mluvit, to by nás vyčerpávalo. Vše je přirozené, běžné, ale účelné. Tak tedy několik důležitých rad.
Krok 1
Mluvte s dítětem jako s velkým, zdrobnělin jen málo
Nešišlejte na ně. Dítě musí mít model správného vyjadřování a čisté výslovnosti. Jen tak si postupně řeč osvojuje. Neznamená to, že pokud je dítě menší, nemůžeme použít nějakou tu zdrobnělinu slova. Je to citově pojato a tomu se nemusíme vyhýbat. Vše musí být přiměřené. Je dobře, když bude slyšet i druhou verzi toho správného tvaru.
Krok 2
Každý rodič nemusí být logoped
Neznamená, že když nejste odborník na výslovnost a možná máte drobnou vadu řeči, že vaše dítě je v nevýhodě. To je omyl. Dříve taky nebyly žádné logopedické poradny za dob našich babiček i prababiček a děti měly méně vad řeči, než v dnešní době. Vysvětlení je nasnadě-televize nikdy nenahradí mluvené slovo.
Krok 3
Čtěte dětem pohádky
Možná namítnete, že je málo času. Nemusí to být několikastránkový příběh. Stačí jen kousek, třeba na pokračování nebo si vyberte jen krátkou pohádku. Účel splní i kratičká říkanka před spaním. Pro rozvoj řeči je mluvené slovo skutečně nejvýznamnější. Dítě slyší intonaci, výslovnost, napodobuje artikulaci řeči. Zprostředkovaný projev-televize, nahrávky jsou málo sugestivní, s aspektem mluveného slova kontrastují a splývají.
Podnětné prostředí pro děti je mateřská škola. Zajišťuje všestranný rozvoj,psychický, fyzický i rozumový. Dítěti zároveň vyhovuje dětská společnost, která je součástí přirozeného prostředí.