jaktak.cz

Jak se připravit na chov vodní želvy | rady

Jak se připravit na chov vodní želvy | rady. Vodní želva potřebuje speciální akvárium přizpůsobené všem jejím potřebám. Věřte, že nebude stačit malé akvárium. Želva totiž roste celý svůj život. Uvažujete-li o tom, že si domů pořídíte želví kamarádku, měli byste se rozhodně řídit tímto postupem a správně si také připravit.

Co je potřeba

akvárium - želvárium
vybavení akvárie - kameny, plovoucí rostliny, větve a schůdky
návštěva zverimexu nebo chovatele

Krok 1

Než si pořídíte želvu, je potřeba si nejprve uvědomit, že tohle zvíře nebude vyloženě ochočeným domácím mazlíčkem a že bude s vámi pěknou řadu let. Uvědomte si, že je to predátor jak rostlinek, tak rybek, takže o jejich vzájemném soužití nemůže být řeč.

Krok 2

Vybereme vhodné akvárium. Kromě plochy na plavání zajistíme i prostor na souši - a to nejlépe kameny, plovoucími rostlinami, větvemi a schůdky. Souš je důležitá pro odpočinek a slunění. Vhodná želvária se těžce shánějí, proto se mnohdy do jejich výstavby pouštějí sami chovatelé. Akvárium pro želvy je specifické, více než na výšku je potřeba zaměřit se na jejich půdorys. Délka by měla být sedmkrát delší než sama želva, šířka potom stačí dvakrát delší. Hloubku vody určíme podle délky želvy. Pokud má želva 30 cm, hloubka by měla mít dvojnásobek její délky, tedy 60 cm. Hloubku je třeba pomalu zvyšovat, aby si na ni želva zvykla.

Krok 3

Samozřejmě nesmíme zapomenout umístit do nádrže i UV žárovku jako zdroj tepla a světla, který želva využije kdykoli bude sama chtít. Želvy potřebují UV světlo pro syntézu vitamínu D3, to je zvláště pro mláďata nepostradatelné. Důležitá je i teplota, ve které želvy žijí. Pokud si doneseme malou želvičku domů, teplota by u ní měla být 25 až 27°C, bez ohledu na roční období. U dospělých želv je teplota rozdělena na roční období: podzim: 20 až 25°C, zima: 15 až 20°C, jaro: 20 až 25°C a v létě pak 25 až 30°C

Krok 4

Pod hladinou bychom zvířatům měli poskytnout i místa pro úkryt. Tato místa jim také zároveň mohou sloužit k tomu, aby lépe vylezla na souš.

Krok 5

Konečně vybíráme malou želvičku. Jako první byste si měli všimnout jejich pohybu. Mláďata by se měla pohybovat bez problémů, potápět se. Čím čilejší zvíře bude, tím bude zdravější. Při pohybu by želvička měla mít hlavičku zdviženou a musí stejnoměrně pohybovat končetinami. Oči a nozdry musí být čisté. Zkontrolujte kůži na krku, na nohou a na ocase. Nezapomeňte na pevnost krunýře a jeho tvar. Klidně můžete její krunýř lehce zmáčknout, abyste se ujistili, že je dostatečně pevný.

Pokud jste si už svoji želvičku vyhlídli, je nutné ji zajistit nejen kvalitní a vyváženou stravu, ale především dobré zázemí, které bude odpovídat všem jejím potřebám. Pokud tak učiníte, dá se z želvy vychovat klidné a ochočené zvíře, které s vámi bude spokojeně žít několik let.


Zdroj: https://www.jaktak.cz/jak-se-pripravit-na-chov-vodni-zelvy-rady.html