jaktak.cz

Jak bezchybně obarvit velikonoční vajíčka

Složitost: Lehké
Cena: 1 - 1000 Kč
Potřebný čas: 10 až 30 minut

Jak bezchybně obarvit velikonoční vajíčka | rady a tipy. Zdá se, že barvení vajíček v kupovaných barvách není žádná věda. Přesto mnoha hospodyňkám každý rok vyplouvají z barvící lázně vajíčka obarvená slabě nebo dokonce nehezky kropenatá. V čem je ten fígl?  Jak bezchybně obarvit velikonoční vajíčka?

Co je potřeba

  • vejce (uvařená natvrdo nebo vyfouknutá)
  • kupované barvy plechovky nebo sklenice (na každou barvu jedna)
  • lžíce (na každou barvu jedna)
  • ocet
  • staré ručníky

Krok 1

Příprava

Nejprve si vše pěkně připravíme: vajíčka odmastíme jarovou vodou, pokud jsou na nich červená razítka, odstraníme je pomocí houbičky a jemného písku. Ručníky si rozložíme na stůl nebo linku (dobré je podložit je např. igelitem) a v rychlovarné konvici uvaříme vodu.

Krok 2

Teplá voda

Na pytlíčku se obvykle dočtete, že barva se sype do lázně teplé asi 45 °C. Pokud nemáte teploměr, je to voda teplá asi tak, že když do ní ponoříte ruku, cítíte, že je teplá, ale nemáte nutkání ji ihned vytáhnout. A nebojte se, na pár stupních víc či míň nezáleží. Plechovky nebo skleničky tedy naplňte teplou vodou. A tady je první kámen úrazu. Voda by si měla svoji teplotu udržovat po CELOU dobu barvení, takže si skleničky narovnejte do dřezu nebo velké mísy se stejně teplou vodou. Ovšem abyste teplotu udrželi musíte čas od času dolít připravenou horkou vodu a lázeň dobře promíchat.

Poznámka: já jsem kvůli focení měla skleničky postavené v malých kovových miskách, ale vodu jsem musela měnit a doplňovat téměř neustále, takže to určitě nezkoušejte ;-)

Krok 3

Rozmíchání barvy

Do každé plechovky s vhodným množstvím vody (řiďte se podle návodu na obalu barev) vlijte dvě lžíce octa a promíchejte. Ocet tu má úlohu jakéhosi fixátora barvy. Poté po troškách přisypávejte barvu a dobře rozmíchejte. Z vlastní zkušenosti vím, že i když podle výrobce do připravené lázně patří jeden pytlíček barvy, lepší je použít dva. Ten jeden totiž obvykle moc nebarví. Ale možná budete mít štěstí a koupíte opravdu kvalitní barvičky. Ale pro jistotu berte vždy v obchodě nejméně dvě balení. Přinejhorším vám zbudou na příští rok.

Krok 4

Barvení vajec

Nejlépe se barví vejce uvařená natvrdo. Klesnou totiž ke dnu a obarví se rovnoměrně. S vyfouknutými vajíčky je potíž. V lázni je musíte vždy několikrát obrátit, a i tak nebývá výsledek vždy 100%. Další možností je barvit je po jednom a ke dnu nádoby je lehce přimáčknout polévkovou lžící. Chce to sice trochu praxe, ale jde to. Výfuky lze také pomalu do lázně ponořovat, dokud se zcela nenaplní vodou. V každém případě ale doporučuji rukavice. Vajíčková barva se totiž drhne z rukou těžko. Vajíčko nechte v lázni po dobu uvedenou v návodu + 5 minut navíc. To platí hlavně u žluté a červené. Získáte tak sytější odstíny.

Krok 5

Osušení

Vajíčka po jednom vyjměte z lázně. Vyfouknutá vejce nechte nad skleničkou dobře vykapat. Pak je položte na ručník a koulejte s nimi tak dlouho, dokud nepřestanou téměř úplně pouštět barvu. Pak je nechte ještě chvíli oschnout. Pozor! Čerstvá barva se z vajec snadno setře! Dbejte, abyste nemíchali různé barvy. Barevné fleky nejdou totiž ze skořápek dolů. Platí to hlavně u světlých barev. Zrádné jsou také fleky od umazaných prstů.

Krok 6

Finále

A máte hotovo. Teď stačí vajíčka vzít a podle chuti je dále zdobit. Pokud chcete barvy na vajíčka vrstvit (např. při použití techniky voskové batiky), postupujte stejně jako u první barvy. Začněte u světlých a skončete u tmavých odstínů.

Žlutá barva chytá jen na bílá vajíčka. Do červené barvy můžete místo běžného octa použít vinný červený ocet. Barva je sytější.


Zdroj: https://www.jaktak.cz/jak-bezchybne-obarvit-velikonocni-vajicka.html