jaktak.cz

Jak vybrat stativ pro fotoaparát | rady

Složitost: Složité
Cena: 1001 - 5000 Kč
Potřebný čas: 10 až 30 minut

Jak vybrat stativ pro fotoaparát | rady. Stativ není pro fotografa nepostradatelné příslušenství. Šikovný fotograf si dokáže poradit v každém prostředí i bez stativu. Přidanou hodnotou stativu je ale komfort při fotografování i prostor pro specifické snímky. Jak si vybrat stativ z tak široké nabídky na trhu a podle čeho vybírat? Začněte zamyšlením nad tím, jak často a k jakému účelu budete stativ využívat.

Krok 1

Pořídit fotografie s delší dobou uzávěrky z ruky má své limity. Ani systémy moderních fotopřístrojů neodstraní následky třesoucí se ruky ve ztížených světelných podmínkách. V takovém případě přichází na scénu stativ, který umožní získat zajímavé snímky, jaké bychom běžně stěží pořídili. Stanovte si při výběru stativu hlavní kritérium: kolik hodláte do stativu investovat.

Krok 2

Stativy se odlišují zejména svou velikostí, nastavitelnou výškou, použitým materiálem, konstrukcí a hmotností. Poslední zmiňovaný parametr je alespoň podle mne nejdůležitějším faktorem. Vyrazíte-li například do přírody na procházku a na focení, těžký stativ vám rozhodně takový výlet znepříjemní. Moderní stativy se dnes vyznačují použitými materiály různých slitin, díky nimž je hmotnost stativu nižší. Záleží ovšem i na ceně. Druhým krokem při výběru vhodného stativu je kromě ceny i jeho hmotnost.

Krok 3

Třetí fáze, na kterou se při výběru stativu zaměřte, je nastavitelná výška stativu. Platí pravidlo, že u stativu se fotograf nemá shýbat. Fotoaparát by měl jít připevnit na stativ do úrovně vašich očí.

Krok 4

Čtvrtý bod, na nějž se zaměřuji, je systém vysunování nohou stativu a způsob ukotvení každé nohy k udržení stability. Jednotlivé díly teleskopických nohou při vysunutí obvykle zajišťují páčky na stativu. Jsou-li například vyrobené z nekvalitní umělé hmoty, brzy vám prasknou nebo rozbijí, následkem toho už nikdy noha nebude stabilní a stativ pozbývá svůj účel. Při pohledu na tyto součástky buďte obezřetní. Některé mechanismy vyžadují častější promazávání.

Krok 5

Důležitým aspektem je rovněž zatížení stativu. Levnější nebytelné stativy mají nízkou hranici zatížení, což se projeví tím, že vám stativ nedrží, připevněný fotoaparát sklouzává. Stabilita je prioritou. Nestabilní stativ může s fotoaparátem padat k zemi a následky nárazu pro váš drahý přístroj mohou být neodvratitelné.

Krok 6

Systém upevnění fotoaparátu ke stativu je klíčový. Ověřte si, jaký systém váš fotoaparát využívá. Uděláte to jednoduše tak, že se podíváte na spodek přístroje. Prodejci nabízejí zpravidla dvě stativové hlavy. Kulovou hlavu a třícestnou hlavu. Kulová hlava je lehčí, kdežto třícestná hlava umožňuje dokonalejší nastavení fotoaparátu.

Monopody jsou stativy s jednou nohou. Jejich předností je tlumení vertikálních vibrací. Zároveň jsou skladnější než klasické stativy a vyznačují se rychlostí použití.

Ministativy využijí především fotografové s kompaktními digitálními fotoaparáty. Některé výrobky jsou navržené tak, že lze s každou nohou takového stativu výrazně ohýbat a mohou je tedy připevnit „za nohy“ na větev stromu, sloup nebo k zrcátku vašeho auta při focení za jízdy.

Stativy se pohybují v cenových relacích od tří set do pěti tisíc korun. Pro příležitostného fotografa považuji investici patnácti set korun za ideální.


Zdroj: https://www.jaktak.cz/jak-vybrat-stativ-pro-fotoaparat-rady.html