Jak vybrat správné krmivo pro vaši kočku | návod
Jak vybrat správné krmivo pro vaši kočku | návod. Následující rady by vám měly umožnit si udělat jasno v tom, jaké krmivo je pro vaši kočku nejlepší.
Krok 1
Domácí strava, granule nebo konzervy?
Pokud kočce vaříte maso doma, je to levnější a asi i zdravější. Bohužel i časově náročnější, protože kočka potřebuje maso nesolené a bez koření. Syrovému masu se vyhněte, může obsahovat zárodky cizopasníků, kteří se šíří dál kočičím trusem. Kvalitní granule a konzervy můžou domácí stravu nahradit. Granule jsou navíc dobré kvůli čištění chrupu kočky a navíc po nich tolik nezapáchá trus. U granulí je však důležité podávat vždy čerstvou vodu, aby se kočce nezanášel organismus.
Krok 2
Příkrmy
Příkrmy jsou vhodné především pokud dáváte kočce doma vařené maso. Doplňujte ho jednou za týden vařeným vajíčkem a občas také kysanými mléčnými výrobky. Čisté kravské mléko raději nepodávejte, je těžko stravitelné. Naopak kočku velmi potěšíte jatýrky nebo ledvinkami. Pro zpestření jídelníčku můžete dávat příkrmy i ke granulím a konzervám, i když tam raději v menší míře, abyste nenarušili vyváženost stravy. Granule totiž obsahují kromě masa i ostatní nutné živiny.
Krok 3
Obsah masa a jiných ingrediencí
Vzhledem k tomu, že kočka je na rozdíl od psa téměř výhradní masožravec, nejdůležitějším znakem kvality krmiva je obsah masa. Pro dobré srovnání jednotlivých krmiv je důležité umět číst mezi řádky. Následující zásady vám umožní krmiva srovnat:
1) Ingredience jsou na obalu uvedeny podle poměru na celkovém složení. Pokud je na prvním místě kukuřice nebo sója, moc masa v něm asi nebude. Byli byste překvapeni, u kolika krmiv to tak je. Navíc vysoký obsah sóji se promítne do obsahu bílkovin, který je uváděn v deklarovaných vlastnostech krmiva. Může to pak vzbudit zdání, že krmivo je bohaté na bílkoviny, a tedy i na maso. Rostlinná bílkovina je však pro kočku mnohem hůře stravitelná a ve větší míře spíše nežádoucí.
2) U dobrého krmiva by měla být uvedena procenta obsahu masa. Dobrá krmiva začínají na 40%, krmiva běžně dostupná v supermarketech mívají bohužel pouze do 10%
3) Masné příměsi mohou být v krmivu v různé kvalitě:
Maso
Masné výrobky, výrobky z masa =zpracovaná svalovina
Masové deriváty, vedlejší produkty živočišného původu, výrobky živočišného původu=může jít o zpracovanou svalovinu, ale i kůže, namleté kosti a chrupavky, což rozhodně není to, na čem by si vaše kočka chtěla dobrovolně pochutnávat
4) Ingredience by měly být uvedeny co nejpřesněji, např. pšenice, sója místo pouhého označení obiloviny. Jinak riskujete, že koupíte krmivo s proměnlivou kvalitou.
Krok 4
Nežádoucí látky nebo prospěšné přísady?
Kočky sice potřebují kromě masa i určitý objem vlákniny a rostlinných příměsí, ty by však neměly představovat většinu krmiva. Dávejte pozor na obsah sóji, pšenice a jiných obilovin. Dále se vyvarujte krmiv s umělými barvivy, konzervanty („éčky“), dusičnany, fosforečnany a zahušťovadly a vysokým obsahem rostlinných olejů. Naopak neškodné jsou některé na první pohled podezřele vypadající přísady. Rozhodně se nemusíte bát následujících přísad: L-lysine, L-carnitin, L-cystin, metionin, taurin, frukto-oligo-sacharidy, kvasnice, psylium.