jaktak.cz

Jak si správně čistit zuby | postup

Složitost: Lehké
Cena: 1 - 1000 Kč
Potřebný čas: 10 až 30 minut

Jak si správně čistit zuby | postup. Zuby jsou důležitou částí úst, a jestli nechceme trpět bolestí a jejich přecitlivělostí, měli bychom o ně pečovat.

Co je potřeba

zubní pasta
jemný zubní kartáček
zubní nit
mezizubní kartáček

Krok 1

Výběr zubní pasty

Zubní pasta má v celkovém efektu čištění zubů jen velmi malý zlomek. Existují pasty s nebo bez fluoru, s čisticím efektem, pro překrvené dásně atd. Kupujte však spíše pasty renomovaných společností, u kterých máte záruky nějaké kvality. Na trhu jsou k dostání též bělicí pasty pro kuřáky, které se odlišují svým výrazným efektem odstraňování skvrn na zubech oproti běžným pastám.

Krok 2

Zubní kartáček

U zubaře a na ortodoncii jsou doporučované zubní kartáčky Curaprox, které se vyrábějí ve třech provedeních podle stupně jemnosti (soft, super soft, ultra soft). Jejich předností je mimo jiného velká rukojeť, jež umožňuje dostat se s kartáčkem hluboko do ústní dutiny, a zmíněná jemnost, která zaručuje kvalitní odstranění zubního plaku, jakéhosi nežádoucího povlaku, který se utváří na zubech. S výběrem mezizubního kartáčku byste se měli poradit se svým zubařem.

Krok 3

Čištění – zepředu

Jakmile máte vše připravené, můžete přistoupit k čištění. Kartáček omyjte, naneste na něj pastu a přiložte ho jeho délkou (tj. držíte rukojeť kolmo k zubu) k jednomu z horních řezáků. Cílem je vyčistit oblast mezi dásní a zubem, proto se snažte přiložit štětinky kartáčku k místu, kde končí dáseň a začíná zub. V tomto místě lehce zavibrujte do stran a pod úhlem 45 stupňů k zubu setřete kartáčkem plak ze zubu směrem od dásně. Tento postup u každého zubu (jak na horním, tak dolním patře) dvakrát opakujte. Na pořadí nezáleží, avšak byste si měli najít systematický způsob, aby žádný zub nebyl opomenut.

Krok 4

Čištění – zezadu

Podobně jako u čištění zepředu, je i zde potřeba letmou vibrací u styku zubu a dásně setřít pokud možno co nejvíc zubního plaku, a zub tak ochránit před vznikem zubního kazu. Jedná se vlastně o totéž čištění akorát s tím rozdílem, že kartáček musíme vkládat a vibrovat za zuby. Výjimkou je čištění horních řezáků, kdy kartáček nepřikládáme jeho šířkou, ale délkou (tj. držíme rukojeť vodorovně k zubu). Zezačátku buďte trpěliví, než se totiž naučíte s kartáčkem v ústech bravurně manipulovat, může to nějakou dobu trvat. I při tomto čištění každý zub setřete dvakrát.

Krok 5

Čištění – svrchu

Po očištění stran zubů je potřeba je očistit i svrchu, tedy odstranit případné usazeniny na ploškách zubů. To uděláme krouživými pohyby, při kterých lehce na kartáček tlačíme (na to se soustřeďte, abyste netlačili na zuby příliš, a nečistoty tak spíše nezatlačovali, než odstraňovali). Četnost těchto pohybů záleží na Vás, měli byste však zuby vždy i vizuálně zkontrolovat, zda někde nezůstal nějaký zbytek po jídle.

Krok 6

Čištění – mezizubní prostory

Nečistoty v mezizubních prostorech jsou nejčastější příčinou zubního kazu, přesto je spousta lidí nechává při čištění nedotčené. Běžně stačí zubní nit. Vezměte si kousek nitě (asi 15 – 20 cm) a jeho konce párkrát omotejte o ukazováčky. Palci zajistěte, aby vám nit nesklouzla. Držíte ji tedy svými ukazováčky a palci. Napnutou částí se dostaňte mezi dva zuby a zavibrujte tím způsobem, že jednou nit očistí jeden zub a podruhé druhý. Nit tak musíte jakoby přes zub přelomit a přejíždět jí okolo zubu. Takto učiňte nejlépe mezi všemi zuby. O použití mezizubního kartáčku je dobré se kvůli jeho možnostem informovat u svého zubaře.

Krok 7

Pro dobrý pocit

Po důkladném vyčištění zubů budete mít z úst velmi příjemný pocit. Pro jeho umocnění použijte ústní vodu, která jednak také přispěje k čištění ústní dutiny a k ochraně zubů, a jednak ke svěžímu dechu.


Zdroj: https://www.jaktak.cz/jak-si-spravne-cistit-zuby-postup.html