jaktak.cz

Jak na drobné opravy automobilů s humorem a bez paniky

Každý řidič to zná. Auto se rozhodne být dramatické právě ve chvíli, kdy se vám to nejmíň hodí. Došla voda v ostřikovači? Jasně proč ne, vždyť auto před vámi na vás chrlí nečistoty a vaše pumpa jen zoufale chrčí. Škrábanec na dveřích? Samozřejmě po nájezdu agresivního nákupního vozíku, který se velmi zblízka podíval na vaše auto. A co teď?

Většina lidí se při jakékoliv závadě rozhlédne, kde je nejbližší autoservis. Ale pravda je, že mnoho drobných oprav zvládnete sami, aniž byste potřebovali mechanika nebo speciální vybavení. Stačí mít základní nástroje, trochu trpělivosti a nebát se zašpinit si ruce. A pokud se do toho pustíte správně, může být domácí oprava dokonce i docela uspokojivá. Navíc – přiznejme si to – pochlubit se přátelům fotkami před a po opravě - pocit k nezaplacení.

V klidu máme ji v kufru auta, ne není. Většina benzínových pump nebo prodejen dnes nabízí nepřeberné množství tohoto výrobku. Podle ročního období si vyberu jakou vlastně požít. Piktogramy v podobě sluníčka nebo vločky napoví nejlépe. A jdeme dolít, ale kam a kolik.

Ne všechny škrábance jsou stejné. Proveďte rychlou detektivní práci.

Nemusíte se bát, všechny druhy škrábanců zvládnete opravit, a jak na ně, vám krok po kroku poradíme.

Umyjte a osušte postižené místo. Důkladné čištění je důležité. Ano, víme, že se vám do toho nechce. Ale pokud chcete, aby oprava vydržela déle než do příštího deště, je potřeba odstranit špínu a prach. Použijte autošampon a měkkou houbičku, staré tričko ze střední raději nechte na podlahu. Po umytí místo pečlivě osušte.

Použijte lešticí pastu na drobné oděrky. Na škrábance vezměte leštěnku, kterou jemně krouživými pohyby vtírejte do laku. Pokud je škrábanec hlubší, sáhněte po speciální opravné pastě. Hlavně to s tlakem nepřežeňte – nechcete si vytvořit nový problém. Vyleštěte do lesku. Po zaschnutí pasty nebo leštěnky vezměte čistý mikrovláknový hadřík a celé místo vyleštěte. Teď je správný čas podívat se na výsledek z různých úhlů – pokud jste spokojeni, gratulujeme! Pokud ne, proces opakujte, případně přejděte na závažnější opravu.


Na střední škrábance použijte opravný fix nebo retušovací lak. Vyberte odstín odpovídající vašemu autu (najdete ho v technickém průkazu nebo na štítku ve dveřích).


Až bude hotovo, můžete místo navoskovat, aby bylo odolnější proti budoucím útokům od dveří jiných aut a nešikovných kolemjdoucích.

Pokud už vidíte podkladový materiál, gratulujeme – oficiálně jste se dostali do „levelu pokročilých opravářů“. Tady už nestačí jen leštěnka a trocha naděje. Potřebujete tmel, barvu a lak. Ale nebojte se, zvládnete to!

Připravte si bojiště. Než začnete, očistěte místo. To znamená nejen umytí, ale i odmaštění (líh nebo speciální odmašťovač jsou vaši kámoši). Zapomeňte na kuchyňský jar, tady se jede na vyšší úroveň. Tmelíme jak profíci. Jemným brusným papírem (kolem 600–800 zrnitost) lehce zmatněte okraje škrábance, aby tmel lépe držel. Pak naneste tenkou vrstvu karosářského tmelu. Snažte se o co nejhladší povrch, ať si později nevyrobíte Himaláje. Nechte pořádně zaschnout.

Broušení – nebojte se, bude to hladké. Vezměte brusný papír (zrnitost 1000–1500) a jemně vyhlaďte zatmelenou plochu. Chceme plynulý přechod, ne tankový maskovací vzor.

Barvení – přesnost je klíč. Použijte základní barvu (primer), aby se opravná barva lépe chytla. Nechte zaschnout a poté aplikujte  barevný lak v odpovídajícím odstínu. Například naše nejznámější značka ve spolupráci s European Aerosols, s.r.o.  Mají celou řadu sprejů v požadovaném odstínu, který naleznete v technickém listě vašeho vozidla nebo na sloupku předních dveří karoserie. Nejlepší je dělat to ve více tenkých vrstvách než v jednom velkém „ťupanci“, který bude vidět na kilometr daleko. Lakujeme a leštíme.

Hned, co barva zaschne, přichází na řadu vrchní lak. Opět raději více tenkých vrstev než jeden mokrý nános. Po zaschnutí můžete jemně přeleštit, aby byla oprava co nejméně viditelná.

Teď už stačí jen udělat pár kroků zpět, obdivně pokývat hlavou a říct si: „No jo, měl bych si otevřít vlastní lakovnu.“

Když se o auto budete starat průběžně, nejen že ušetříte peníze, ale taky prodloužíte jeho životnost. A hlavně – nikdy neodkládejte opravy na "někdy", protože "někdy" se většinou změní na "sakra, už je pozdě".


Zdroj: https://www.jaktak.cz/jak-na-drobne-opravy-automobilu-s-humorem-bez-paniky.html