Na co si dát pozor při koupi bytu aneb Nepodceňujte přepis energií
Koupě bytu je velký životní milník. A také spousta papírování a zařizování. Klíči v kapse to však nekončí. Musíte vyřešit ještě jednu důležitou záležitost, přepis energií. Pokud ho podceníte, mohou vás dohnat vysoké zálohy nebo nedoplatky po předchozím majiteli. A to určitě nechcete.
Během předání bytu nepodceňujte sepsání předávacího protokolu. Kromě soupisu vybavení bytu či případných závad je do něj důležité zaznamenat přesné stavy měřidel v den předání. Hned poté byste se měli pustit do přepisu energií. Čím dříve to uděláte, tím lépe. Potřebovat budete:
· průkaz totožnosti,
· číslo odběrného místa,
· informaci o hodnotě hlavního jističe (v případě přepisu elektřiny),
· aktuální stav elektroměru a plynoměru.
Stávajícího dodavatele energií kontaktujte online. Vyplňte formulář pro přepis, přiložte uvedené dokumenty a dodavatel vše vyřídí za vás. Obdržíte nové smluvní podmínky a po úspěšném podepsání smlouvy se stanete novým odběratelem energií. Případně můžete zvážit změnu dodavatele a tedy přechod „jinam“.
Při volbě dodavatele se neřiďte pouze nejnižší cenou, ale také kvalitou poskytovaných služeb a férovostí nabídky. „Papírování“ při přestupu k jinému dodavateli energií probíhá obdobně jako u přepisu energií. Bývalý odběratel podá výpověď u původního dodavatele, vy nahlásíte stavy měřidel dle předávacího protokolu, vyplníte své údaje a následně s ním po prostudování smluvních podmínek podepíšete smlouvu.
· Nezapsaný stav měřidel – pokud zapomenete na předávací protokol, může se vám stát, že zaplatíte i za spotřebu předchozího majitele. Pro tyto případy je vhodné si měřidla během předání bytu vyfotit.
· Neznámá historie spotřeby – určitě se vám bude hodit přehled spotřeby z minulých let.
· Automatické převzetí původní výše záloh – i přesto, že je dobré se spotřebou předchozího majitele inspirovat, nenastavujte zálohy podle něj, ale podle očekávané spotřeby.
· Nevyužití možnosti změnit dodavatele – přepis je ideální chvíle pro výběr výhodnější nabídky.
A především: ať už zůstáváte u stávajícího dodavatele energií, či vybíráte nového, důkladně si nastudujte podmínky smlouvy včetně závazků a výpovědních lhůt.
Přepis energií je jen jeden z administrativních úkonů, které je třeba po koupi bytu vyřešit. Nezapomeňte se také nahlásit jako noví majitelé bytu na bytovém družstvu a u dalších institucí. Například kvůli odběru vody, úhradám stočného a odvozu komunálního odpadu nebo třeba kvůli přepisu internetu. Pokud hledáte spolehlivé internetové připojení v novém bytě v Praze, podívejte se na možnosti zde.
Velmi důležitým krokem, který rozhodně není radno podceňovat, je pojištění domácnosti a nemovitosti. Zatímco pojištění nemovitosti kryje škody na stavbě samotné (např. prasklé potrubí, požár nebo vytopení sousedů), pojištění domácnosti chrání váš majetek uvnitř bytu. Pojistná částka by měla odpovídat skutečné hodnotě bytu a vybavení. Myslete i na připojištění cenností nebo specifického vybavení, pokud je v bytě máte.