Jak na jaře dostat dřevo do kondice
Jaro je ideální období pro oživení a obnovu dřeva, které bylo vystaveno zimním vlivům. Ať už jde o zahradní nábytek, terasu, plot, palivové dřevo nebo dřevěné prvky v interiéru, správná údržba a příprava na novou sezónu prodlouží životnost a zachová estetický vzhled. Podívejme se, jak dřevo dostat do kondice v interiéru a exteriéru.
Dřevěný zahradní nábytek po zimě obvykle potřebuje čistění a ochranu před dalším opotřebením. Během zimy se na dřevě usazují nečistoty, prach, plísně a mech. Použijte jemný kartáč nebo houbičku a roztok vody s jemným mýdlem. Pro odstranění větších skvrn můžete použít směs vody a bílého octa (1:1). Pokud jsou skvrny odolnější, pomůže roztok vody se sodou. Starší nebo zašlý nábytek lze jemně přebrousit brusným papírem (zrnitost 120-180), aby se odstranily povrchové nerovnosti a šedivá vrstva dřeva. Po vyčištění a vysušení je důležité dřevo ochrnánit. Použijte olej na dřevo, který se vsákne do materiálu a chrání ho před vlhkostí. Alternativou je lazura nebo lak, které vytvářejí ochrannou vrstvu na povrchu.
Dřevěné terasy jsou po zimě často zanesené nečistotami a mohou vykazovat značné známky opotřebení a prasklin. Nejlepší je použít tlakovou myčku na nižší tlak, aby nedošlo k poškození povrchu. Pokud ji nemáte, postačí voda se speciálním čistícím prostředkem na dřevěné terasy a kartáč. Po důkladném vysušení, všechny praskliny nebo nerovnosti opravte pomocí tmelu na dřevo. Tmel lze brousit i tvarovat nebo tvořit ,,léta dřeva,, pomocí špachtlí. Doporučuje se nejprve jemně přebrousit povrch, olej i lak se bude lépe spojovat s povrchem. A nyní už zbývá nanést olej na terasové dřevo nebo ochranný lak, záleží na Vás čemu dáte předost.
Obnova dřevěného plotu bývá nejnáročnější. Zkontrolovat, zda nejsou plotovky popraskané, nahnilé nebo jinak poškozené. Nahradit všechny poškozené díly, aby plot držel pevnost a stabilitu. Menší praskliny můžeme zatmelit. Stejně jako u jiného dřeva je důležité odstranit starý nátěr nebo lazuru. Dřevo se tzv. otevře a opět bude přijímat lazuru a lak. Pro broušení použijte brusný papír , drátěný kartáč nebo vibrační brusku. Povrch očistěte od vzniklého prachu a pilin. Použijte ochrannou barvu, lazuru nebo olej, které zvyšují odolnost proti dešti, slunci a plísni. Doporučují se dvě až tři vrstvy dle daných postupů od jednotlivých výrobců pro maximální ochranu.
V neposlední řadě nezapomínejme na velmi cenné palivové dřevo. Pokud jste na podzim připravili čerstvé dřevo, jaro je ideální čas, kdy ho nechat doschnout. Ideálně by mělo být naštípané a uložené na větraném místě. Dřevo by mělo být uložené na paletě nebo ve dřevníku, aby nebylo v přímém kontaktu se zemí. Zakrytí plachtou chrání před deštěm, ale mělo by být dostatečně větrané, aby se nezapařilo.
Dřevěné podlahy a nábytek uvnitř domu potřebují pravidelnou údržbu. Používejte jemné čisticí prostředky vhodné na dřevo a vyhněte se agresivním chemikáliím, které by mohly poškodit povrchovou úpravu. Dřevěné podlahy a nábytek lze ošetřit speciálními oleji, vosky nebo laky, které zvýrazní přirozenou krásu dřeva a ochrání ho před vysycháním a poškozením.
Dřevěná okna v zimním období dostávají nejvíce zabrat, vlhkost, změny teploty a mechanické poškození. Na ošetření dřevěných rámů je vhodné použít udržovací balzámy pro lakovaná i lazurovaná okna.
Naše tipy na prevenci a dlouhodobou údržbu dřeva
• Každoročně ho čistit a odstraňovat mech a plísně. Roztok bílého octa a vody nebo zelenou skalicí.
• Pravidelně obnovovat ochranné nátěry lazurou, lakem nebo olejem.
• Zajišťovat dostatečné větrání, aby se předešlo vlhkosti.
• Používat kvalitní ochranné prostředky proti dřevokazným houbám a škůdcům.
Jaro je nejlepší čas, kdy se postarat o dřevo v zahradě, kolem domu i v interiéru. Správná údržba nejen prodlouží jeho životnost, ale také zajistí, že bude vypadat krásně po celou sezónu. S trochou času a pečlivosti se vám dřevěné povrchy odvděčí svou přirozenou krásou a dlouhou životností.