Jak chránit svého psa před parazity? Řešením je správná prevence
Ochranu psa před parazity byste rozhodně neměli podceňovat. Různí cizopasníci způsobují našim miláčkům diskomfort, ale mohou způsobovat i závažné zdravotní problémy. Proto je důležitá vhodná prevence, nabízí se různé metody.
Vnějších parazitů si můžete sami všimnout na povrchu kůže. Nejčastěji se mluví o klíšťatech, která přenáší nebezpečná onemocnění, jako je limská borelióza nebo ehrlichióza. Je dobré po procházce důkladně prohlédnout psovi srst a zkontrolovat, zda nemá klíště. Jenže jde o velmi drobné parazity, které snadno přehlédnete. Proto je vhodné používat antiparazitní produkty pro psy odpuzující tyto cizopasníky.
Tyto produkty mnohdy působí i proti dalším častým parazitům – blechám. Ty se živí krví hostitele, způsobují podráždění kůže a případně i nepříjemné alergické reakce. Prvním příznakem bývá časté drbání. Nepodceňujte prevenci, s blechami se totiž pes může setkat kdekoli, aniž byste to ovlivnili. Navíc zamoří i prostředí, pelíšek i okolí. Proto je lepší výskytu parazitů předcházet.
Vnitřní parazity sice neuvidíte na povrchu těla zvířete, ale neměli byste je podceňovat. Mezi nejčastější vnitřní parazity patří škrkavky a tasemnice. Ty se mohou přenášet prostřednictvím krmiva, zejména syrového masa. Ale kontaminují také půdu nebo vodu. Vajíčka tasemnic navíc mohou přenášet i již zmíněné blechy. Mezi běžné příznaky nákazy patří průjem, zvracení, úbytek na váze či nafouklé břicho.
Vzhledem k tomu, že paraziti mohou způsobovat nepříjemné symptomy, je velmi důležité myslet na prevenci. A to před vnitřními i vnějšími cizopasníky. Názory, jak často a jaké produkty používat se různí, proto je nejlepší poradit se s vaším veterinářem.
Prevence je vždy lepší než následná léčba, a to platí i u parazitů. Na trhu narazíte na širokou škálu přípravků, díky kterým svého psa ochráníte. Rozdělit se dají podle toho, jakou mají formu.
Spot-on přípravky či takzvané pipety se aplikují přímo na kůži psa. Jejich účelem je hlavně odpuzovat a likvidovat vnější parazity. Výhodou je, že působí poměrně dlouho a jejich aplikace je jednoduchá. Některé spot-ony navíc působí i proti vnitřním parazitům.
Další variantou jsou antiparazitní obojky. Ty odpuzují a hubí klíšťata a blechy, jsou tak ideální v podstatě pro všechny psy, zejména pokud tráví hodně času venku. Hlavní výhodou je, že působí klidně až několik měsíců. Ochrání tak zvíře, aniž byste mu museli pravidelně aplikovat pipety.
Proti vnitřním parazitům se používají různé tablety či pasty. Jejich úkolem je zabít cizopasníky, kteří se už v těle nachází – neslouží jako prevence, ale při pravidelném podávání mohou zabránit závažnějším problémům. Názory se různí – někdo odčervuje pravidelně každé tři měsíce, aby předešel zamoření. Jiní antiparazitika podávají pouze v případě, že se výskyt parazitů potvrdí vyšetřením trusu.
Tip: Kvalitní produkty pro psy naleznete na Panakei.cz – ať už sháníte antiparazitika, krmivo či další věci, díky kterým svému psovi poskytnete tu nejlepší péči.
Používání antiparazitik představuje důležitou prevenci. Ale mějte na paměti, že nefungují stoprocentně. Proto je důležité stále sledovat stav zvířete, pečovat o jeho srst a nepodceňovat pravidelné preventivní prohlídky u veterináře.
Prevence je jednoduchá a efektivní, přičemž díky ní můžete předejít vážným onemocněním. Jde o důležitou součást pravidelné péče, pokud chcete svému psovi zajistit dlouhý a kvalitní život. Navíc se vyhnete riziku zamoření celé vaší domácnosti – používáním antiparazitik si ušetříte řadu nepříjemných starostí.