Jak se chovat při bouřce?
V posledních dnech i týdnech už proběhla spousta bouřek. Nejen děti, ale i dospělí, jsou při těch silných vystrašení a ukrývají se do bezpečí domova. Jak se ale za bouřky správně chovat venku nebo uvnitř? Na co si dát pozor a čemu se vyhnout?
Svým chováním můžeme přispět ke snížení rizika úderu blesku. Jedním ze základních pravidel je, abychom vypojili elektrické spotřebiče. Nejde však jen o televizor, který často z elektrické zásuvky vytahujeme. Jde i o další spotřebiče, např. elektrický kotel.
Uvnitř nemovitosti bychom měli zavřít okna a nestát přímo za ním. Doma bychom v době bouřky neměli pouštět vodu, aby blesk neprošel potrubím. Lepší je také během bouřky netelefonovat, což platí uvnitř i venku. Toto ovšem platí zejména pro pevnou linku, ale je lepší odložit i mobilní telefon.
I tady bychom měli zavřít okénka, je dobré zastavit na bezpečném místě v nižší poloze. Vyhněte se místům s elektrickými dráty nebo „trafo“ stanicí.
Není bezpečné schovávat se pod stromy ani např. v jeskyních, když jsme v přírodě. Nemáte-li možnost ukrýt se v budově ani autě, pak najděte níže položené místo, např. mělké údolí či nižší porosty. Při přesunu venku v bouřce je důležité dělat malé krůčky, čímž eliminujeme vznik velkého napětí mezi chodidly. Rozhodně neběhejte ani si na zem nelehejte. Ideální poloha je ve dřepu s rukama v klíně, jako bychom se chtěli schoulit do klubíčka. Během silné bouřky není bezpečné čekat na okraji lesa, stejně jako se nezdržovat na vodní hladině.
Zbavte se kovových věcí, tedy klíčů, kovových mincí a deštníků. Velké skupiny osob je lepší rozdělit do menších skupinek.
Nejlepší je v bouřce nevycházet ven. Pokud plánujete výlet a hrozí bouřky, měli bychom jim trasu přizpůsobit a sledovat meteoradar.