Jak přesadit keř pěstovaný v květináči | rady
Jak přesadit keř pěstovaný v květináči | rady. Přesazování je důležité pro rostlinu, která je čerstvě vysazená. Přesadit je dobré vždy na jaře nebo alespoň jednou za dva roky, než keřík dosáhne zralosti. To ale neznamená, že zralý keřík nepotřebuje péči v tomto směru. Pro rostlinu je důležité, abyste alespoň odstranili vrchní vrstvu hlíny v květináči a doplnili ji čerstvou prohnojenou hlínou. Přesazení je vhodné také pro keříky, které vypadají sešle a nevitálně, přesazení jim může znovu pomoci. Jak tedy přesadit keřík v květináči?
Krok 1
Vyjmutí z nádoby
Opatrně položte nádobu s keřem na bok, jednou rukou přidržujte hlavní kmen a keř vytáhněte z nádoby. Pokud nejde keř takhle jednoduše vytáhnout, můžete si pomoci nožem. Vložte ho mezi hlínu a nádobu a přitlačte ho směrem k hlíně, tlakem se uvolní.
Krok 2
Pročištění
Příliš přehuštěné kořeny můžete jemně pročísnout vidlicí. Z povrchu hlíny odstraňte mech a plevel. Asi čtvrtinu silnějších kořenů zkraťe zhruba o dvě třetiny jejich původní délky.
Krok 3
Umístění do nádoby
Keřík opatrně umístěte zpět do květináče a rovnoměrně rozprostřete jeho kořeny. Okolo kořenů přidávejte po částech hlínu a postupně ji udusávejte rukama, abyste vytlačili přebytečný vzduch. Hlínu přidávejte do té doby, než je hlíny v květináči tolik, kolik jí tam bylo původně. Pokud se keřík zvětšuje a rozrůstá, je lepší vybrat novou (větší) nádobu, která lépe umožní rostlině se rozvíjet.
Krok 4
Konečné stříhání
Když už je keřík znovu sazený v květináči, je na závěr vhodné ho trochu prostříhat. Odstřihněte odumřelé, slabé nebo poškozené výhonky a odstraňte pahýly, které mohly zůstat po zlomených výhonech. Poté dokončete střih tak, abyste dosáhli nějakého tvaru, ale i vyváženosti keříku.
Krok 5
Závlaha
Na závěr nově přesazený keřík zalijte.