Jak a proč utěsnit plastová i dřevěná okna a dveře?
Sice právě probíhá topná sezona a měli bychom mít těsnění na oknech i dveřích v pořádku, ale ruku na srdce, kolik z nás ví, že našim oknům těsnění dosluhuje, ale přesto jsme jej zatím nevyměnili? Těsnění bychom měli kontrolovat na jaře a na podzim. Nejenže časem ztrácí svou funkci, protože materiál, z něhož je vyrobeno stárne, ale neblahý vliv má i vlhkost, vysoké teploty, mráz, mechanické poškození. Jak a čím je vhodné utěsnit plastová i dřevěná okna a dveře?
Pokud máte interiérové dveře, které nedoléhají a je mezi nimi a futry škvíra, tady můžete použít těsnění, jež se nalepí na futra. Na okno nebo vstupní dveře jej ale nepoužívejte. Tady taková škvíra chybí a po nalepení těsnění dochází k odtláčení okenního křídla od rámu. Tím se okno paradoxně ničí. Kvalitní, efektivní a oknům i dveřím vyhovující je pryžové těsnění do drážky. Koupit jej můžete buď v návinu o určité délce, nebo okno po obvodu změřit, připočítat rezervu 10 % délky a koupit si těsnění přímo na míru oknu. Těsnění nikdy nedělte, musí být vtlačeno do okna v kuse.
Díky novému těsnění ušetříte za vytápění, ale také k vám nebude vnikat studený vzduch, který může mít negativní vliv na zdraví, např. když u okna dlouhodobě sedíte nebo u něj máte postel.
Nejlepší je okno vysadit, staré těsnění odstranit a rám pečlivě umýt vodou se saponátem. Pak do rámu postupně vtlačte těsnění po celém obvodu. Těsnění je dobré ošetřit přípravkem na těsnění, což je speciální typ silikonu. Tím mu zvýšíte životnost.
Na internetu najdete i praktická videa s návodem, jak vyměnit těsnění na oknech. Než si nové těsnění objednáte, připomeňte si, jaký typ profilu máte, od jaké firmy, změřit můžete i šířku drážky, do které se těsnění vsouvá. Některé firmy zasílají vzorky těsnění zdarma.