Jak nejlépe využít tropické ovoce kaki
Představujeme vám sezónní ovoce dostupné pouze několik měsíců v roce – kaki, hurmikaki, tomel, japonské ovoce, churma, persimon – vše jsou názvy plodů stromu jménem Tomel. První zmínky o počátcích pěstování pocházejí ze 7. století, tomel je původem z Číny, Japonska a Korey. Do Evropy se dostal mezi 17. – 19. stoletím nejprve jako okrasná rostlina a pro vysoce ceněné tvrdé dřevo (ebenové) používané v řezbářství. Plody dozrávají v průběhu října a sklízejí se až po opadu listí. Kaki je nejvhodnější k přímému konzumu, lze je však využít na marmelády, moučníky i saláty.
Subtropické ovoce kaki je plodem stromu Tomel (Diospyros) z čeledi ebenovitých (Ebenaceae). Nejčastěji konzumované jsou pěstované odrůdy – tomel čínský (D. kaki), který je nejvíce rozšířen, a tomel japonský (D. lotus). Setkat se můžete i s tomelem virginským (D. virginiana), ten se ale nepěstuje, sklízí se z divoce rostoucích stromů.
Kaki je ovoce oranžové, červené nebo žluté barvy (záleží na odrůdě), s hladkou slupkou, šťavnaté a velmi sladké. Chuť je přirovnávaná ke kombinaci jablka, meruňky a cukrového melounu, ovšem vnímání chuti je silně individuální. Tradiční odrůdy měly dužinu svíravé chuti, šlechtěním byla tato vlastnost odstraněna. Plody mohou mít Ø 3–9 centimetrů a hmotnost 80–250 g, hodnoty jsou závislé na odrůdě.
Tomel se konzumuje většinou čerstvý. A jak ho jíst? Ovoce se může jíst celé i s dobře omytou slupkou. Pokud vám slupka vadí, oloupejte ji nebo dužinu vyjezte pomocí lžičky.
Zralé ovoce je měkké a při přepravě a prodeji by se snadno pomačkalo, proto se prodávají ne zcela zralé plody. Po nákupu nechte kaki několik dní až dva týdny doma dozrát při pokojové teplotě a teprve pak si na něm pochutnejte. Při teplotách pod 2 °C se kaki kazí.
Čerstvé kaki ve 100 g obsahuje pouze 65–70 kcal, 16 % cukru a 80 % vody, dále vlákninu, malé množství bílkovin a tuků. Z vitamínů jsou to především C, A a malé množství vit.sk.B. Z minerálů má největší zastoupení vápník, hořčík, fosfor, draslík a mangan. Nezralé kaki osahuje jód. Celkově je oproti jiným druhům ovoce slabým zdrojem vitamínů i minerálů.
Plody a listy tomelu se již po staletí využívají ve východním lidovém léčitelství:
- ke zklidnění kašle
- ke snížení krevního tlaku
- k uvolnění hlenů
- proti průjmu
- na posílení imunitního systému
- proti arterioskleróze
- pro snížení napětí
- chrání oči před makulární degenerací
Tomel japonský je možné pěstovat i v ČR v teplých oblastech ve vyšších polohách na chráněném místě. Nároky na pěstování jsou velmi podobné jako u meruněk, mandloní a broskvoní. Na jižní Moravě se stromy úspěšně pěstují již několik let. Plodů se dočkáte ve 3.–4. roce po výsadbě. Z jednoho stromu můžete sklidit až 40 kilogramů kaki.
Stromky je možné pořídit ve specializovaných zahradnictvích, případně v internetových obchodech.
Jak pěstovat tomel článek
V kuchyni se čerstvé kaki hodí na ovocné saláty i na saláty se zeleninou. Doporučovaná kombinace je s červenou řepou, bílým a červeným zelím nebo mrkví. Z kaki si můžete připravit i smoothies, přidat ho pokrájené k ovesným vločkám nebo jogurtu. Často se také využívá ke zdobení dortů, zákusků a do ovocných koláčů. Milovníci ostřejších pochutin si pochutnají na čatní z kaki a feferonek. Výborné jsou i marmelády, mohou se okořenit vanilkou, hřebíčkem nebo rumem.
V zásadě platí, že kaki nahradí v receptu každé jiné ovoce.
Jak připravit ovocný salát z kaki – video
až 96 % světové produkce kaki je z Asie a nejvíce se na tomto čísle podílí Čína?
V obchodech je někdy ovoce označeno jako persimon, ale to je ochranná známka pouze pro plody odrůdy Rojo Brillante?