jaktak.cz

Jak se zbavit mandelinky bramborové jednou provždy | rady a tipy

Mandelinka bramborová pochází ze severní Ameriky, odtud se rozšířila po celém světě. Do některých částí Evropy se dostala již v roce 1874, avšak první zmínky o výskytu tohoto škůdce brambor ve střední Evropě jsou až z roku 1936. V Čechách se poprvé objevila v červenci 1945. Způsobuje značné škody a boj s ní není jednoduchý. V článku najdete několik rad a tipů, jak s obávaným škůdcem zatočit.

Mandelinka bramborová je 10–12 mm zavalitý brouk s nápadným a nezaměnitelným vzhledem. Klenuté žluté krovky zdobí deset podélných černých pruhů, hlava, hruď a nohy jsou oranžovožluté s černými skvrnami. Tykadla jsou celá černá. Mandelinky můžete spatřit od dubna do října. Bez potravy vydrží až dva roky, jsou dobrými letci a překonají vzdálenost i 10 km. Velmi rychle se množí a přezimují v půdě.

Mandelinka vyhledává lilkovité rostliny, vyskytuje se zejména na rostlinách brambor, rajčat a některých odrůd lilku. Brouk okusuje listy, vytváří na listech dírkování a při silném napadení bramborových kultur ohrožuje úrodu tím, že zlikviduje veškeré listy a bramborová nať následně odumře. V době, kdy již není dostatek „zelené potravy“ dospělí brouci druhé generace často napadají i hlízy vyčnívající ze země nebo uložené těsně pod povrchem. Žír na rostlinách způsobují larvy mandelinky bramborové ve všech vývojových stadiích a dospělí brouci. Mandelinka může přenášet bakterie způsobující hnilobu a slizovitost bramborových stonků.

Dospělý brouk mandelinka bramborová přezimuje v půdě v hloubce do 50 cm. Nejvíce jim vyhovují chladnější zimy se stálým počasím. Při proměnlivém počasí nebo teplejší zimě přežije méně jedinců. Jakmile se na jaře prohřeje půda, vylezou probuzení jedinci a samičky nakladou vajíčka na spodní stranu listů. Vajíčka jsou 1,5 mm velká, oranžové barvy a ve skupince po 20–40. Jedna samička je schopna naklást až 800 vajíček, avšak nejčastěji to bývá okolo 500 ks. Z vajíček se za 4 až 10 dní líhnou larvy, záleží na teplotě a vlhkosti vzduchu. Larvy jsou až 15 mm velké, světle až tmavě červené s černými skvrnami. Během 3 týdnů procházejí čtyřmi larválními stadii, poté zalezou do země, kde se zakuklí a po zhruba 2 týdnech se vylíhnou brouci. Vývoj vajíčka v dospělce se pohybuje od 2 týdnů při ideálních podmínkách, až do 8 týdnů při méně vhodném počasí. Mandelinky mohou vytvořit 1 až 3 generace ročně, v České republice je to 1, v teplejších oblastech obvykle 2 generace ( jižní Morava, Polabí).

Mandelinka bramborová je obtížný škůdce a nezbavíte se jí bez boje. Má schopnost vyvinout si rezistenci proti často užívaným postřikům. Neúčinkují na ni ani některé insekticidy. Pokud chcete s mandelinkou „zatočit“ pomocí těchto přípravků, poraďte se s odborníky.

Nejekologičtější a nejúčinnější metodou likvidace brouka je odstraňování larev, vajíček i dospělců ručním sběrem. Sesbírané škůdce pak spařte vroucí vodou nebo spalte. Sběr opakujte několikrát po sobě a pak podle potřeby. Ruce si nezapomeňte chránit rukavicemi.

Vyrobit si můžete i domácí postřik na mandelinku. Výborné výsledky zaručí přípravek s nimbovým olejem (dá se i koupit). Snadno si ho můžete udělat podle návodu, účinkuje i na jiné druhy zahradních škůdců.

Zkusit můžete i postřik z ořechových listů. Nechte povařit asi kilogram listů a pokrájených nezralých plodů ořešáku ve vodě 15 minut. Louhujte 3 dny, pak sceďte, doplňte do 10 l vodou a roztokem postříkejte napadené rostliny. Stejný, avšak o něco slabší je výluh ze slunečnice připravený stejným způsobem.

V boji s mandelinkou pomůže i kopřivový výluh. Do nádoby s obsahem 10 l vložte kopřivy a zalijte je vodou. Za 5 dní přeceďte a použijte jako postřik. Účinkuje na čerstvě vylíhlé larvy.

Víceúčelový postřik z hořčice vám pomůže vyhnat nejen mandelinky, ale i slimáky, hlemýždě, mšice a dokonce prý preventivně působí proti plísním. Stačí smíchat 1 kg mletého hořčičného semínka s 10 l vody a 120 ml octa. Postřik provádějte až večer po západu slunce.

 

Některé faktory, které zvyšují možnost napadení mandelinkou neovlivníte – například počasí. Mandelince vyhovuje brzký nástup vlhkého podzimu a chladná zima a také teplé, nepříliš suché léto. Pak jsou ohroženy hlavně pozdní odrůdy brambor. Pokud budete dodržovat následující rady a tipy, máte napůl vyhráno.

  1. Střídejte plodiny, nepěstujte brambory na stejném místě.
  2. Mezi řádky vysejte kopr, měsíček lékařský, křen, šalvěj nebo rajčata, mandelinku odpuzují.
  3. Před výsadbou záhon posypte draselnou solí, zlikvidujete přezimující škůdce. 

Zdroj: https://www.jaktak.cz/jak-se-zbavit-mandelinky-bramborove-jednou-provzdy-rady-tipy.html