Jak zpracovat čerstvé jahody | rady, tipy, nejlepší recepty
Jahody by na žebříčku nejoblíbenějšího ovoce obsadily nejvyšší příčku. Nejen děti, ale i dospělí se každý rok nemohou dočkat prvních zahradních plodů. Kdo by také šťavnatým, lahodným a voňavým jahodám odolal! Pojďme si o jahodách a jak je využít povědět více.
Čerstvé jahody obsahují vysoké procento vody a díky tomu mají nízkou energetickou hodnotu (125 kJ/100 g). Věděli jste, že 100 g jahod obsahuje více vitaminu C (62 mg) než citrusy (34–53 mg)? Vysoký je i obsah polyfenolů, které působí jako antioxidanty a nesmíme zapomenout na kyselinu listovou, draslík, vápník a hořčík.
Další méně známou skutečností je to, že co považujeme za plod jahody, je ve skutečnosti zbytnělé květní lůžko. Plody jsou malá zrníčka na povrchu jahody.
Jahody se pěstují v mnoha různých odrůdách lišících se vzhledem i chutí. Vyšlechtěna je i bílá jahoda – ananasová – velmi šťavnatá s jemnou chutí.
Dovezené jahody jsou na trhu po celý rok, na ty české si musíme počkat. První tuzemské jahody dozrávají koncem května a jejich hlavní sezóna trvá do srpna.
Jahody lze použít mnoha způsoby. Nejlépe chutnají čerstvé, vyhlášené jsou i jahodové koláče, jahodové knedlíky a setkat se s nimi můžeme i v ovocných salátech. Stále častěji jsou součástí také slaných pokrmů.
Jahody se rychle kazí, proto byste je měli zpracovat co nejdříve po sběru. Skladovat se dají maximálně 2 až 3 dny. Sbírejte je za suchého počasí a musíte je nechat neumyté i s kališními lístky, zbytky vody by mohly zapříčinit hnilobu. Jahody oplachujte pod vodou, nikdy je v ní nenechte dlouho ležet, ztrácejí na chuti. Snadno se také otlačí, skladujte je ve vhodné nádobě a nízké vrstvě.
Jahody můžete zamrazit, zavařit usušit či zpracovat na marmeládu, džem nebo pyré. Na podzim a v zimě se určitě budou hodit.
Zmrazování
Přebrané jahody bez jakékoli známky plísně nebo hniloby rozložte v jedné vrstvě na plech a vložte je do mrazničky. Tento krok zabrání slepení jahod. Zmrzlé pak sesypejte do sáčků v množství, které zpracujete najednou. Pokud máte možnost, doporučuji zmrazené jahody vakuovat, tento způsob se mi nejvíce osvědčil a navíc šetří místo v mrazničce.
Sušení jahod
V posledních letech se na trhu objevily lyofilizované jahody. Jsou to jahody sušené mrazem a zachovávají si výbornou chuť i barvu. Nevýhodou je jejich vyšší cena.
Jahody v domácích podmínkách můžete sušit buď v troubě nebo sušičce ovoce.
Sušení v troubě: jahody nakrájejte na plátky a rozložte na plech v jedné vrstvě. Zapněte troubu na 40 °C horkovzduch a jakmile se nahřeje, vložte do ní plech s ovocem. Hotovo by mělo být zhruba za 7 hodin. Správně usušené jahody při stisknutí neuvolní žádnou šťávu.
Sušení v sušičce: jahody se suší při cirkulaci teplého vzduchu. Sušení v sušičce je pohodlnější. Jsou-li jahody správně usušeny, vyzkoušejte stejným způsobem jako u sušení v troubě.
Jahodám jsou připisovány mnohé benefity například:
- Doporučují se při onemocnění dnou a revmatismu
- Podporují vylučování kyseliny močové
- Pro nízkou energetickou hodnotu se využívají při dietách
- Zlepšují krátkodobou paměť
- Ochranné účinky na nervové buňky
- V lidovém léčitelství doporučovány při horečce, onemocnění močových cest a ledvin
- Mírní bolesti hlavy
- Protizánětlivý účinek
- Afrodisiakum
Varování: jahody mohou vyvolat alergickou reakci projevující se kopřivkou. Konzumaci si musí odepřít lidé alergičtí na histamin
Pokud máte nějaký zajímavý recept z jahod, o který byste se chtěli podělit s našimi čtenáři, budeme rádi, když nám ho napíšete.
Vaší pozornosti by neměl uniknout článek na webu Staročeské receptycz., který je plný osvědčených jahodových receptů.