jaktak.cz

Jak vybrat výbavu do školy | rady a tipy

Se začátkem nového školního roku přicházejí nové radosti, ale i starosti – například kolik bude stát vybavení pro děti prvňáčky? Podle průzkumů se výdaje za školní potřeby dětí pohybují okolo 4–5 tisíc korun. Když k tomu připočteme náklady na oblečení a obuv, tato částka se může vyšplhat do závratných výšin.

Pojďme si projít několik tipů, co budete potřebovat, jak náklady držet na uzdě a zároveň poskytnout vašemu dítěti vše, co potřebuje.

První rok je zásadní a výdaje se bohužel mohou vyšplhat nejvýš, pokud ale budete mít nakoupeny všechny základní věci s předstihem, ušetříte si mnoho strastí, které by vás jinak čekaly poslední týden prázdnin a na začátku září, kdy jsou papírnictví nacpané k prasknutí. Mezi potřebné pomůcky pro prvňáčky obvykle patří tužky, gumy, pastelky, pero a penál, dále lepidlo, složky na sešity a nůžky. Psací potřeby také můžete objednat z pohodlí domova přes internet, což je ideální způsob, jak vyřešit věci přehledně, v klidu a levně zároveň.

Ohledně mnohých pomůcek raději vyčkejte na vyjádření učitelů - některé školy mají specifické požadavky - ohledně pera, vodovek, temper, štětců, palet, dalších potřeb do výtvarné výchovy, učebnic či sešitů. Začít se správnými pomůckami a podporou rodiny může prvňáčkům pomoci, aby zůstali motivovaní a organizovaní po celý školní rok.

S čím však nespěchejte je s vybavením do tělocviku - sportovní oblečení je asi samozřejmé, ale možná budou děti potřebovat spíš tenisky než cvičky, možná chodí do plavání, bruslení a nebo potřebují helmu na dopravní hřiště… Co však můžete, tak vyberte společně s dětmi hezkou láhev na vodu a krabičku na svačiny podle jejich vkusu, aby měly radost o přestávkách. :-)

Dále pro udržení bystré mysli dětí o přestávkách jsou skvělou volbou interaktivní puzzle a deskové hry nebo jim můžete k nástupu do školy pořídit knížku na první opravdové pokusy ve čtení.

Při výběru aktovky pro děti byste měli zvážit nejen estetický vzhled, ale také odolnost, ergonomii a cenu. Samozřejmě je důležité, aby si děti vybraly tašku, která je bude bavit a bude pro ně atraktivní, ale také je důležité zajistit praktičnost jejich výběru. Získejte od nich zpětnou vazbu, jaký design a barvy se jim líbí a společně prozkoumejte možnosti, které budou zároveň bezpečné a spolehlivé. Konstrukce musí vydržet i hrubé používání, ale zároveň by měla být co nejlehčí, aby šetřila záda vašich dětí.

Pokud je vaše dítě spíše subtilní postavy, mějte na paměti, že váha na jeho zádech by neměla přesáhnout 10 % hmotnosti dítěte (tedy aktovka i s učebnicemi a vším ostatním). Vybírejte spíš modely s anatomicky tvarovaným polstrováním a hrudním pásem.

Ceny se mohou značně lišit, už dnes nemusí být problém najít aktovku praktickou a vhodnou pro dětská záda za přijatelné ceny. Pokud chcete sobě a svým dětem udělat radost a příležitost vstupu do nové kapitoly jejich života udělat vzrušující, třeba si rádi připlatíte za vyhlédnutý značkový model, zde už je rozhodnutí čistě na vás.

Další nutné potřeby a výdaje se samozřejmě objevují, jak děti rostou. Přibudou pravítka, kružítka, kalkulačky a později pravděpodobně také počítač nebo tablet, sluchátka a další elektronika.

Školní potřeby jsou pro většinu dospívajících základem docházky, jak z hlediska organizace, tak z hlediska stylu. Je důležité investovat do kvalitních školních potřeb jako pevný batoh a pořadače, které vydrží po celý rok. Výběr osobitých školních potřeb je v tomhle období už neodmyslitelný, ale pomůže vnést radost do přibývajících povinností.

Školní rok není jen o učebnicích a tužkách. Důležitý je například výběr přezůvek, jsou často přehlíženy, ale mohou hrát důležitou roli v pohodlí žáka během roku, přece jen v nich tráví hodiny denně. Mnoho škol preferuje přezůvky s bílou podrážkou a pevnou patou, aby se děti nezranily, pokud by například běžely po chodbě. Měly by být zároveň dostatečně prodyšné, a při tom by v nich nemělo být zima v chladnějších měsících.

Děti mohou také potřebovat kufřík na výtvarnou výchovu, pytlík na tělocvik či peněženku na krk. Raději se ovšem nejprve informujte u učitelů, ať nepořídíte kompletní výbavu něčeho, co nebude vůbec potřeba. U prvňáčků myslete na jejich záda, nekupujte příliš těžké složky a objemné penály, případně zjistěte, jestli si děti na prvním stupni nenechávají učebnice ve škole.

Další výdaje nezbytně přibudou v září. Možná potřebují děti čip na obědy nebo ke dveřím školy, možná kartičku na autobus nebo tramvaj, aby se do školy dopravily. Pravděpodobně budete platit příspěvek do třídního fondu na výlety a kulturní akce, ten bývá okolo 1 000 korun.

Též příspěvek na učebnice a výtvarné potřeby, jenž bývá podobný, plus cena za obědy (u prvňáčků kolem 650 Kč měsíčně, u větších dětí více), cena za družinu (podle školy mezi 500-2 000 Kč za půl roku). A pak jsou tu mimoškolní aktivity - kroužky v ZUŠ, sportovní kroužky, zájmové v rámci škol nebo domovů dětí a mládeže, knihovny, hvězdárny a podobně.

Celkové náklady na školní vybavení tak ovlivňuje více faktorů. Za prvňáčka utratíte více, protože budete nakupovat celé vybavení, ale také puberťák se vám může pěkně prodražit se svými specifickými potřebami. :-)

Pokud máte více dětí, samozřejmě se náklady násobí, ale některé věci mohou děti podědit, stejně tak organizace, jako třeba ZUŠ nebo skaut, vám dají slevu na některé příspěvky, pokud v nich máte více dětí. Věci můžete kupovat značkové s módními potisky, ale není to potřeba a plně funkční a pohodlné mohou být i levnější věci.

Pořizovat můžete s předstihem v rámci sezónních slev i věci z druhé ruky. Záleží, jestli potřebujete dokoupit jen základní potřeby, jako jsou pera a tužky, nebo mnohem dražší položky - notebooky, elektroniku nebo třeba hudební nástroje.

Zaplatit všechny výdaje spojené se školou může být náročné, rozhodně se vyplatí mít dobrý plán a myslet na věci s předstihem. Odměnou vám však bude radost vašich ratolestí a klid spojený s vědomím, že mají dobré pomůcky, které jim pomohou v učení.


Zdroj: https://www.jaktak.cz/jak-vybrat-vybavu-do-skoly-rady-tipy.html