jaktak.cz

Jak pěstovat a využít měsíček lékařský | rady, tipy, návody

Měsíček lékařský (Calendula officinalis) je po staletí využívána jako léčivka a patřila ke každé venkovské zahrádce. Typickou barvou atraktivních střapatých květů je zářivě oranžová a žlutá. Dnes jsou vyšlechtěny i odrůdy s květy bílými nebo růžovými a v jednom květu jsou zastoupeny dva či více barevné odstíny. Měsíček je velmi nenáročný na pěstování a hodí se i k řezu samostatně nebo jako součást kytic.

V článku najdete rady, tipy, návody a recepty, které se vám můžou hodit.

Měsíček lékařský je jednoletá bylina dosahující výšky až 50 cm. Roste v každé zahradní zemině. Dobře snáší jarní i podzimní mrazíky a je velmi nenáročný na pěstování. Necháte-li ho vysemenit, v dalších letech se nemusíte starat o výsev, patří mezi samovýsevné rostliny a na jednom stanovišti se udrží několik let. Na jaře vyraší nové rostlinky a stačí je přesadit na místa, kde je chcete mít. Hodí se i jako obruba na zeleninové záhony. Měsíček neúnavně kvete až do zámrzu a velké zářivé květy jsou lákadlem a zdrojem nektaru pro hmyz. Na výběr jsou odrůdy s jednoduchými i plnými květy v různých barvách.

Listy i květy měsíčků jsou jedlé a využití mají v kuchyni, kosmetice i léčitelství.

Semena měsíčku jsou srpovité nažky, na hřbetní straně ostnité, příčně rýhované. Vysévají se od března do května ve sponu 20×30 cm přímo na stanoviště. Aby semena dobře vzešla, potřebují teplotu okolo 16 °C a dostatek vláhy. Rostlina dobře snáší mírné jarní i podzimní mrazíky. Později se měsíček na vybraném místě udržuje samovýsevem. Na jaře vyrašené sazenice můžete přesadit jinam. Pokud si nepřejete samovýsev, musíte odstraňovat odkvétající úbory. Jejich pravidelným odstřihováním podpoříte bohatou násadu květů a doba kvetení se prodlouží.

Měsíček roste téměř v každé půdě na plném slunci i v polostínu.

Porosty měsíčku nesmějí být příliš husté, bylina je pak často napadána houbovými chorobami.

V kuchyni využijete okvětní lístky z okraje květů. Plnokvěté odrůdy mají středové okvětní lístky s až příliš výraznou nahořklou chutí. Lístky obsahují karotenoidy, které jsou rozpustné v tucích. Můžete si s nimi tedy obarvit máslo na krásně žlutou barvu, přidat je jako ozdobu do zeleninových salátů, zdobit dezerty a dorty nebo jimi obarvit dušenou rýži. Sušenými květy se dříve falšoval drahý šafrán, proto je můžete využít všude tam, kam byste ho přidali (polévky, omelety, sýry, bramborová kaše). Jen chuť bude trošičku jiná.

Okvětními lístky měsíčku můžete ochutit víno, které prý výborně chutná.

Recept:  V 1 l suchého bílého vína nechte louhovat dva týdny v chladu a tmě 100 g okvětních lístků. Pak přeceďte a pijte vychlazené.

Měsíček sklízejte v poledne za slunečného dne, kdy má nejvyšší obsah účinných látek.

 

Měsíček lékařský se hojně využívá v kosmetickém průmyslu. Přípravky z něj mají zklidňující, hydratační, protizánětlivé a regenerační účinky. Doporučují se k péči o citlivou, podrážděnou nebo dětskou pokožku.

Návod, jak si doma vyrobit měsíčkový olej a mast, najdete v tomto článku od Jany F. 

Máte-li raději videonávody, tak ty najdete zde: olej a mast

Rostlina působí protizánětlivě, hojivě, uvolňuje křeče, zvyšuje sekreci žluči a podporuje trávení. Čaj z měsíčku pomáhá při žaludečních vředech, zmírňuje záněty sliznice v ústech a hltanu a doporučuje se k pití při menstruaci. Přípravky z měsíčku se uplatní při péči o pleť, abscesech, kožních vyrážkách a zánětech.

Recept na přípravu čaje z měsíčku

1–2 kávové lžičky měsíčkových květů zalijte 200 ml vroucí vody a zakryté 10 minut louhujte. 

Obklady z čerstvých listů

pomáhají léčit kožní záněty, bradavice a ječné zrno. Šťáva z listů slouží i ke změkčení zrohovatělé kůže na patách.

Tinktura z měsíčku

4 polévkové lžíce květů měsíčku zalijte 200 ml vodky. Nechte macerovat dva týdny při pokojové teplotě, pak slijte. Užívejte několik kapek denně. 

Víte, že měsíček vám ukáže, jaké bude počasí? Má-li ráno před sedmou hodinou otevřené květy, bude krásný slunečný den. Jsou-li květy zavřené ještě po sedmé hodině, čekejte déšť.


Zdroj: https://www.jaktak.cz/jak-pestovat-vyuzit-mesicek-lekarsky-rady-tipy-navody.html