Jak bezpečně zakoupit dálniční známky u našich sousedů?
Dálniční známka je ve většina evropských států vstupenkou k neomezenému užívání dálnic v rozmezí časového období, které dálniční známka stanoví. Jedná se tak o předplacenou službu, která ale všude funguje jinak. U nás ji kupříkladu musí mít všichni a zakoupíte ji na celé řadě míst. Výjimkou je Německo, které vyžaduje známky jen u nákladních vozů nad 7,5 tuny.
Co když ale budete potřebovat zakoupit známku u některého z našich sousedů? Pak vám rádi poradíme, jak to udělat rychle a bezpečně!
Na Slovensko jezdí ohromné množství Čechů už jen kvůli tomu, že jsme stále úzce spjati historií i kulturou. K užívání dálnic je i pro české vozy vyžadována dálniční známka na Slovensku, kterou můžete zakoupit stejně jako u nás v různých časových délkách. Nejjednodušší možností, jak zakoupit takovou známku konkrétně na Slovensku, je rozhodně online nákup. Využít můžete i pevná prodejní místa, ale na oficiálním serveru eznamka.sk budete mít vždy jistotu, že kupujete ověřený produkt za pevnou cenu.
V případě Německa je situace trošku jiná. Pro běžná vozidla, čímž myslíme klasické vozy do 3,5 tuny na nejstandardnější řidičský průkaz, nepotřebujete vůbec žádnou dálniční známku. To ale neznamená, že se zpoplatnění dálnice v Německu vůbec nekoná. Zcela naopak se týká tato povinnost všech, kteří řídí vozy nad zmíněnou váhu. Jedná se tak o větší dodávky, nákladní vozy, kamiony a podobné typy vozů. Ty užívají automatický systém na placení mýtného. Jedinou výjimkou jsou tunely na severu Německa, které po vzoru Rakouska zpoplatňují průjezdy.
Rakousko rovněž disponuje opravdu kvalitním systémem dálnic, který se v mnoha ohledech jednoduše dokáže vyrovnat i těm Německým. V tomto případě ale online nákup není tou nejlepší volbou a stejně tak se připravme na zpoplatnění i u běžných vozů. Standardně je dálniční známka v Rakousku k zakoupení na benzínových pumpách přímo na hranicích i uvnitř země. Rozhodně ale nekupujte známky nikde mimo oficiální prodejní místa!
U Polska můžeme úplně zapomenout na klasické dálniční známky tak, jak je normálně kupujeme všude jinde. Zde se stále používá starší způsob zpoplatnění dálnic, kterým jsou mýtné brány. Jednoduše se tak mýtné na Polských dálnicích platí při průjezdu branami jak automatickým, tak i běžným odbavením. Brány jsou přitom vždy umístěny u výjezdů a nájezdů na dálnice, takže se nemusíte bát, že minete některé z důležitých míst pro kontrolu.