Jak posílit imunitní systém přírodní cestou | osvědčené babské rady
Na konci zimy a v předjaří přichází většinou vlna respiračních onemocnění. Aby se jim náš po zimě oslabený organismus ubránil, je nutné doplňovat vitamíny a minerály. Můžete samozřejmě zajít do lékárny a vybrat si z mnoha potravinových doplňků, co ale zkusit posílit imunitní systém některým přírodním prostředkem? Pokud vás zajímá jakým a jak na to, v následujícím textu naleznete odkazy na zajímavé články s léty prověřenými „babskými“ recepty.
Léčení pomocí zázvorového kořene má dlouhou historii. Již ve starověké východní medicíně je zázvor zmiňován jako přírodní lék s antipyretickými, analgetickými a expektoračními vlastnostmi. Oddenek obsahuje mnoho účinných látek, které pomáhají při nemocech a posilují imunitu např. vitamíny sk. B, vitamín C, zinek, hořčík, draslík, železo a vápník. Pokud chcete využít léčivé účinky na maximum, použijte vždy čerstvý zázvor.
Při prvních příznacích nachlazení začněte užívat zázvorový nápoj , nejen že vám pomůže, ale navíc si i pochutnáte.
Pro lepší chuť nápoje se doporučuje kombinovat s citronem, medem, mátou a meduňkou, z koření se k zázvoru hodí skořice, hřebíček nebo kardamon.
Med posiluje imunitní systém, zmírňuje záněty, bolest v krku a suchý kašel. Je důležité, abyste med nepřidávali do horkých nápojů, teplota nad 40 °C zničí většinu prospěšných látek.
Vyzkoušejte medové recepty, které se osvědčily už našim babičkám.
Tip na jednoduchou medicínu: Promíchejte 200 g medu s jedním nastrouhaným chemicky neošetřeným citronem i s kůrou. Užívejte nalačno po lžičkách několikrát denně.
Citron je nejoblíbenější přírodní lék s pozitivním vlivem na organismus prověřený generacemi. Konzumace posiluje imunitní systém a pomáhá při nachlazení. Obsahuje vitamíny C, P, sk. B, draslík a silice. Kyselina askorbová (vit. C) má antivirové účinky, neodstraní nemoc, ale při prvních známkách nachlazení pomáhá zmírnit nepříjemné příznaky. Dobře se kombinuje s medem a zázvorem.
Při prvních příznacích nachlazení nezapomínejte zvýšit pitný režim. Čím více budete pít, tím více budou ledviny filtrovat krev a virus se bude vylučovat močí.
Vhodné nápoje jsou např. zelený čaj, slabý černý čaj, babské rady nedají dopustit na bylinkový čaj z heřmánku, listů černého rybízu, tymiánu, lípy, šípku, malin aj.
Posílit imunitní systém lze i otužováním. S otužováním se dá začít v každém věku, přičemž nejúčinněji to jde pomocí studené vody. Začněte třeba tím, že každodenní sprcha bude vždy o trochu chladnější. Otužování velmi účinně stimuluje imunitní systém a jako bonus vám zvýší psychickou odolnost.
Nesmíme zapomenout ani na saunování. Pobyt v sauně vás pomáhá zbavit depresí, uvolnit stres, vyplavuje škodlivé toxiny z těla a také významným způsobem posiluje imunitní systém. Pravidelné saunování má výrazné ozdravné účinky pro organismus. Do sauny by vás mohly nalákat i saunové rituály, které si získaly velkou oblibu.
Způsobů, jak posílit imunitní systém přírodními prostředky je velmi mnoho. Ať už jsou podložené lékařskými výzkumy a doporučené lékaři, nebo dáme na osvědčené babské rady, které jsou prověřené mnoha generacemi našich předků. V jednom se oba směry shodují, nejvíce záleží na stravě a zdravém životním stylu s omezením stresu. Důležité je také umět odpočívat.
Článek nemá za cíl téma zpracovat detailně, považujte ho jen za malou sondu do této problematiky. Více článků nejen na toto téma najdete zde.