Hodinky Maurice Lacroix nově v Helveti.cz
V roce 2022 se u nás v Helveti s novými značkami doslova „roztrhl pytel“. Kromě již dříve představených přivítejme i mladou, o to však zajímavější švýcarskou značku Maurice Lacroix. Nemůže se sice odvolávat na dávnou historii, zato je ale známá pro svůj inovativní přístup jak v designu, tak i při vývoji in-house strojků.
V Curychu vznikla v roce 1889 firma Desco von Schulthess, která se zabývala dovozem a distribucí hedvábí a dalšího zboží z Asie. Po druhé světové válce se Desco stal zástupcem luxusních značek Jaeger-LeCoultre a Audemars Piguet na některých asijských trzích, a to spolu s dalšími značkami Angelis, Eterna, Heuer a Certina. V roce 1961, po akvizici společnosti Tiara, montážního závodu ve švýcarském Saignelégier, Desco von Schulthess vyráběl převážně hodinky pro třetí strany.
Konečně v roce 1975, po letech příprav, spustila společnost výrobu vlastních hodinek pod názvem Maurice Lacroix. Značka se postupem času stala tak populární, že v roce 1980 Desco von Schulthess zastavil výrobu pro třetí strany v Saignelégier, aby se mohl zaměřit výhradně na značku Maurice Lacroix. V roce 1989 koupili firmu vyrábějící kufříky Queloz S.A., což značce umožnilo zahájit vlastní výrobu hlavních designových prvků, mimo jiné především výrobu pouzder. Maurice Lacroix se v 90. letech rychle rozrostl díky populárním designům a atraktivním poměrem ceny a výkonu. V roce 2001 se stal nezávislou společností s vlastními dílnami.
A proč vlatně romanticky znějící název? Podle všeho hodinky na číselníku nosí jméno francouzského ředitele oddělení pro hedvábí, jistého Maurice Lacroix. Důvodem měl být právě fakt, že toto jméno zní romanticky.
Právě akvizicí závodu pro výrobu hodinkových pouzder se značka Maurice Lacroix posunula do další éry své existence. S továrnami na výrobu hodinek a pouzder, oběma umístěnými ve švýcarském Saignelégier, mohl Maurice Lacroix v roce 1990 uvést na trh svou novou kolekci pod názvem Calypso. Nejdříve přišly na řadu modely s bateriovým strojkem, v roce 1993 pak přibyly modely s mechanickým strojkem s automatickým nátahem. Právě z této řady vychází v dnešní době tak populární a oceňovaná kolekce Aikon. Brzy následovaly další kolekce, mezi které v době 90. let a začátkem nového tisíciletí patřily Pontos, Miros, Les Classiques, Divina a Serena.
Čím si ale Maurice Lacroix získal věhlas mezi fanoušky a milovníky horologie, je modelová řada „Les Mécaniques“, v dnešní době známá jako „Masterpiece“. Duchovním otcem této řady byl René Baumann, dlouholetý produktový ředitel řady Les Mécaniques. O strojcích, které byly použity v hodinkách Les Mécaniques a používají se dnes v řadě Masterpiece, řekl: „Všechny peníze jdou na nákup komponent nejvyšší kvality. Tolerance kalibrů, které používáme, zvláště poté, co jsme je upravili a vylepšili, jsou tak blízko, že nepotřebujeme rozsáhlý certifikát COSC.“
Hodinky z řady Les Mécaniques používaly také mechanické strojky, které Maurice Lacroix zkupoval v období vrcholící quartzové krize, tedy v letech 1983 a 1984. Vlastní tak rozsáhlou sbírku historických hodinkových strojků, které se vyráběly jen krátkou dobu a v malých sériích. Jako příklad můžeme uvést strojek Valjoux cal. 23, který byl použit v modelu Masterpiece Chronographe Classique Valjoux 23. Jeho produkce probíhala v letech 1916 až 1974 a vyrobilo se ho pouze přibližně 125 000 kusů. Maurice Lacroix se povedlo získat 220 kusů tohoto strojku.
Vrchol pro Maurice Lacroix z hodinářského hlediska přišel v roce 2006, kdy představil svůj první in-house strojek, tedy strojek kompletně vyrobený vlastními kapacitami. Konkrétně se jednalo o kalibr s označením ML 106 a byl to mechanický strojek s manuálním nátahem a funkcí stopek. Prvně byl použit v modelu Masterpiece Le Chronographe.
V řadě Masterpiece se za více než čtvrtstoletí existence objevilo vícero unikátních kousků. Vypíchnout můžeme například model Les Mécaniques Cinq Aguilles z roku 1992, který zobrazoval hodiny, minuty a sekundy – nemluvě o datu a dni v týdnu – pomocí ručiček umístěných ve středu číselníku. Další zajímavý model spatřil světlo světa v roce 2013 pod názvem Masterpiece Mysterious Seconds. Kromě jiných funkcí se tento model chlubil sekundovou ručkou, která se náhodně pohybovala nebo spíše levitovala na širokém disku. Výčet všech zajímavých modelů z řady Masterpiece by ale vydal na samostatný článek.
V dnešní době je již Maurice Lacroix etablovanou švýcarskou značkou. V její produkci najdeme jak hodinky s vrcholnými hodinářskými komplikacemi, tak i cenově dostupné modely pro běžné uživatele. Kromě vlastních in-house strojků se zaměřují na úpravu a vlastní nástavby strojků Sellita. Pro běžného uživatele je velká možnost výběru z modelů s bateriovými strojky, převážně švýcarského výrobce Ronda. Nejnovějším přírůstkem jsou modely z recyklovaného plastu z kolekce Aikon #tide.
Jak je zvykem u jiných značek, i hodinky Maurice Lacroix se spojily s vícero sportovními akcemi. Značka je oficiální časomírou basketbalové soutěže FIBA 3X3 World Tour, a je také partnerem motoristického týmu Mahindra Racing soutěžícího na šampionátu FIA Formule E. Mezi ambasadory značky najdeme například italskou lyžařku Martu Bassino nebo švýcarskou atletku Ditaji Kambundji.
Kolekce Maurice Lacroix AIKON spatřila světlo světa v roce 2016 s modely bateriovými, v roce 2018 následovaly hodinky mechanické s automatickým nátahem. Po prvních úspěších pokračovala značka Maurice Lacroix v rozšiřování kolekce Aikon o další modely. Postupně přibyly mechanické modely se stopkami, ukazatelem GMT a modely Venturer.
Modelová řada Eliros je je jedna z nejpopulárnějších řad. Je charakteristická čistými a nadčasovými liniemi, extrémně jemnými indexy a vysoce přesnými bateriovými strojky – to vše za velmi přijatelné ceny.
Kolekce ML Fiaba je synonymem ladných a elegantních dámských hodinek. Již samotný název Fiaba, který v italštině znamená „pohádka“, odkazuje na design hodinek kolekce, který ztělesňuje eleganci a rafinovanost jejich nádherně detailních číselníků.
Maurice Lacroix PONTOS se vyznačují elegancí a skvělou čitelností. Hodinky z této kolekce mají výrazný vzhled pouzdra i díky značně zaobleným nožkám. Kolekce v současné době obsahuje pouze modely s mechanickým strojkem s automatickým nátahem.
Maurice Lacroix MasterPiece ilustruje hodinářskou výjimečnost manufaktury Maurice Lacroix. Tato řada se stala uznávanou pro své inovativní modely a avantgardní přístup k hodinářství, což také vedlo k získání několika prestižních cen. V řadě Masterpiece najdeme ty nejtěžší hodinářské komplikace, včetně retrográdních ukazatelů, pětidenní rezervy chodu, skeletonů atd.
Hodinky značky Maurice Lacroix zakoupíte v prodejně hodinek Helveti v Praze.