Jak vybrat vhodné krmivo pro alergické psy?
Žádný pes není stejný. Někteří jsou doslova jako popelnice a sní úplně všechno co jim dáte, jiní jsou zase vybíraví a další mají různé alergie, kvůli kterým je nezbytné se některým potravinám vyhýbat. Právě na ty se v dnešním článku zaměříme a ukážeme si, jaké krmivo vybírat pro alergické pejsky.
Alergie se u psů projevují podobně jako u člověka. Může mít například vyrážku, podrážděné sliznice nebo zažívací problémy, například zvracení, zapáchající větry a jiné. Ty se mohou objevit při konzumaci některého z jídel, proto si dávejte pozor na to, co pejskovi podáváte. Pokud pak dané krmivo vysadíte a problémy ustanou, je jasné, že je váš pes na některou z jeho složek alergický.
Pro naprostou jistotu však doporučujeme s vaším čtyřnohým miláčkem navštívit veterináře, který může udělat příslušné testy a přesně určit, s čím má pes problém. Vy tak můžete s jistotou problémové složky vyřadit.
Nejčastějšími alergeny u psů bývají:
- obiloviny
- mléko
- vepřové maso
- hovězí maso
- kuřecí maso
- ryby
- sója
- lepek
- konzervanty v krmivech (BHA, BHT a jiné)
Jakmile si všimnete, že má váš pes po pozření krmiva některé z výše uvedených potíží, které přetrvávají i po jeho vysazení, rozhodně neváhejte s návštěvou veterináře. Při dlouhodobějším vystavení alergenům může dojít až k poškození jater.
Jak již bylo zmíněno, velmi rozšířenými alergeny u pejsků jsou například pšenice a kukuřice, kterým je obecně dobré se spíše vyhýbat – množství výrobců je paradoxně i přesto využívá jako levná plniva do granulí. Někteří psi mohou být alergičtí i na různé druhy masa a živočišné bílkoviny, kvůli čemuž může být výběr krmiva ještě mnohem složitější.
Právě pro tyto případy jsou vyvíjeny hypoalergenní granule pro psy, které neobsahují žádné alergeny (lepek, dochucovadla, konzervanty) a jsou vhodné prakticky pro všechny pejsky. Hypoalergenní granule jsou kromě toho určeny i dalším skupinám psů se specifickými stravovacími nároky. Jde například o:
- pro psy seniory (přibližně od 7 – 8 roku života),
- obézní psy s nízkou pohybovou aktivitou,
- kastrované psy/fenky.
Tyto granule obvykle obsahují zvěřinu nebo rybí maso, jež jsou trávicímu traktu psů přirozenější a mnohem lépe jej tráví.
Často zmiňovaným krmivem pro psy jsou také konzervy a paštiky. Ty mohou být v mnoha případech vhodné i pro alergické psy, avšak je potřeba dávat si pozor na množství chemických konzervantů, které se v nich mohou vyskytovat. Ve srovnání se suchým krmivem zpravidla obsahují také více živočišných bílkovin, které mohou být příčinou potravinové alergie. Pokud víte, že má s nimi váš pes problém, sledujte pečlivě složení.
Pejskům však obvykle konzervy chutnají mnohem více než granule, protože jsou více aromatické. Konzervy je dobré používat jako příměs do granulí, které díky nim získají vlhkost a psům tak mnohem více chutnají a dokáží také zajistit potřebnou hydrataci, například za horkých letních dnů.
U alergických pejsků se nejčastěji sahá po kozím, jehněčím či zvěřině. Výjimkou však často není ani králičí maso či konina. Konzervy by měly být ve vlastní šťávě a rozhodně se vyhněte konzervám s olejem nebo jinými příměsmi, které by mohly způsobit více škody než užitku.
Takzvané BARFování je velmi populární metodou, při které je psovi podáváno pouze syrové maso, kosti a zelenina. Z této stravy mnohem snáze vyloučíte všechny alergeny, protože si jednoduše stačí dát pozor, na jaké maso případně pejsek špatně reaguje a má po něm zažívací problémy. Doporučováno je samozřejmě maso pocházející z biochovů a zelenina z biozahrádek, protože v těch se obvykle nachází jen minimum nežádoucích látek.
Tato metoda však rozhodně není vhodná pro nezkušené pejskaře nebo ty, kteří na přípravu jídla pro svého mazlíčka zkrátka nemají tolik času. V případě BARFování totiž odpovědnost za vyváženou stravu psa padá na vaše bedra a musíte tak bedlivě sledovat, zda se například u psa neobjevuje průjem nebo jiné zažívací obtíže. Jakmile si však tuto metodu osvojíte, váš pes ji bude milovat.
Článek obsahuje reklamní sdělení