Jak na šlehačkový dezert à la tiramisu | recept na nepečený zákusek
Jak na šlehačkový dezert à la tiramisu | recept na nepečený zákusek. Záměrně nechci nazývat následující dezert tiramisu. Do tohoto italského zákusku se má správně dávat mascarpone. Na mě je ale jeho chuť příliš hutná, takže ho při přípravě moučníků a dortů nepoužívám. U nás doma pak hrají prim šlehačkové dezerty všeho druhu, proto jsem si zvykla dělat naše „tiramisu“ právě se šlehačkou. Navíc mám pro vás tip, jak připravit tento zákusek i v dětské verzi.
Co je potřeba
- 2 kelímky šlehačky
- 200 g cukrářských piškotů (většinou se prodávají po 400 g)
- 1 šálek silné kávy
- kakao
- 2 ztužovače šlehačky (není zcela nezbytné)
S časovým předstihem si přichystáme silnou černou kávu a necháme ji zcela vystydnout. Jakmile bude káva studená, jednu lžíci nalijeme do nádoby, v níž budeme šlehat smetanu.
Pokud se obáváte, aby vám dezert držel, můžete do nádoby nasypat ztužovače šlehačky. Ale já je většinou nepoužívám. Následně tedy přilijeme smetanu ke šlehání a šleháme do tuha.
Do hranaté nádoby, nejlépe skleněné, vyskládáme piškoty. Na ty po lžičkách lijeme kávu, aby se nasákly. Není však třeba rozmočit je úplně. Právě nyní využijeme průhlednost nádoby, když ji opatrně zvednete nad hlavu, uvidíte, jak moc se piškoty nasákly. Stačí, aby se na okrajích mírně objevilo, že prosakuje káva. Na vrstvu piškotů pak natřeme asi 2 třetiny šlehačky.
Uhladíme povrch a pokračujeme další vrstvou piškotů. Na ty opět po lžičkách lijeme zbytek kávy. Necháme krátce nasáknout a překryjeme zbylou šlehačkou. Je potřeba, aby byl povrch opravdu hladký, na to využijeme stěrku nebo dortový nůž. Nakonec povrch hustě zasypeme kakaem.
Vložíme do lednice a necháme alespoň několik hodin odležet, nejlépe přes noc. Podáváme chlazené a krájené na řezy.
Pokud chcete tento dezert à la tiramisu přichystat pro děti, použijte místo kávy kakao, ideálně jen lehce slazené, Granko není vhodné. Povrch pak posypeme právě Grankem, je pro děti chutnější, než hořké kakao.