Jak pomoci ježkům na vaší zahradě před zimou | rady, tipy
Jak pomoci ježkům na vaší zahradě před zimou | rady, tipy. Je tu podzim, období vysoké aktivity ježků, kteří se ze všech sil snaží vytvořit si ještě poslední zásoby na nadcházející zimu. Pokud i vy chcete těmto roztomilým bodlináčům pomoci, v následujících odstavcích se dozvíte, jak na to.
Co je potřeba
- miska
- kvalitní kočičí granule nebo konzerva
- mouční červi
Nález ježka
- Pokud najdete ježka poblíž frekventované silnice, můžete mu pomoci tím, že ho odnesete dál od komunikace. Čím dál od silnice bude, tím větší šance je, že se na ni nevrátí zpátky.
- Jestli jste na ježka narazili v lese nebo v parku, nechte ho v klidu, je možné, že má v okolí úkryt, kam se vrací. Tím, že ho odnesete, byste mu způsobili zbytečný stres.
- A pokud jste našli ježka na vaší zahradě a chtěli byste mu přípravu na zimu nějak usnadnit, nezkoušejte ho chytat a nenoste ho dovnitř. Ježci mají často blechy a mohli byste si tyto nezvané návštěvníky zanést i do vašeho obydlí.
Jak pomoci ježkovi na vaší zahradě
- Jak tedy takovému ježkovi pomoci? Je to jednodušší, než si myslíte. Stačí vzít dvě misky odpovídající velikosti, aby do nich ježek pohodlně dosáhl. Do jedné nalijte vodu, aby se mohl napít, když bude chtít. Do druhé umístěte kvalitní kočičí granule nebo konzervu. Využít můžete ale i moučné červy, které ježci milují.
Pozor na domácí mazlíčky
- Pokud máte domácí mazlíčky, nejlepší, co můžete udělat, je držet je od ježka dál, aby nedošlo k přenosu blech nebo zranění ani jednoho zvířátka. Přes den se ježci schovávají, takže většinou s nikým do kontaktu nepřijdou. Avšak problém může nastat v noci. Jestli máte tu možnost, doporučuji zavřít vaše mazlíčky do boudy nebo dovnitř do domu.
Tento článek má pouze informativní charakter. Pokud si nejste jisti, obraťte se na lokální záchrannou stanici volně žijících živočichů o radu.