jaktak.cz

Jak vyřešit spaní v malém bytě? Zkuste rozkládací pohovku!

Kvůli rostoucím cenám se byty stále zmenšují, a tak mnohdy není prostor na klasickou manželskou postel. Naštěstí ji téměř dokonale nahradí rozkládací pohovka, která ušetří spoustu místa a mnohdy nabídne i úložný prostor navíc. Kvalitu spánku to přitom nijak významně neovlivní.

Na občasné přespání návštěvy stačí menší sedačka s jednoduchým rozkládacím mechanismem. Hlavní je, aby se na ní přes den pohodlně sedělo. Jestli ale hledáte pohovku, která má plnit funkci postele denně, investujte do kvalitního materiálu a pokročilé technologie. Například VidaXL pohovky jsou k dostání v obou variantách.

Na většinu rozkládacích pohovek se vejdete ve dvou, ale před nákupem si to nezapomeňte ověřit. Existují totiž i extra malé varianty, ze kterých se po rozložení stane jednolůžko. Mají tedy jen zhruba 80 cm na šířku, zatímco u dvoulůžek je to minimálně 160 cm. A co se týče délky, 180 cm se považuje za opravdové minimum, protože k výšce vaší postavy je nutné přičíst ještě délku chodidla.

Dřevěný rám postele 180×200 a lamelový rošt zkrátka nemají konkurenci. Některé moderní pohovky se jim ale hodně blíží. Jen se do nich místo lamel dávají rošty z pevných pružin (talířové neboli bonellové). K těm jsou ideální dostatečně tvrdé matrace, které se nezničí ani při dlouhém sezení. Hustota pěny ale nesmí být nižší než 40 kg/m3.

Pokud plánujete na rozkládací pohovce spát každou noc, nezapomeńte si ověřit, zda jsou potahy pratelné. Dále doporučujeme povrchovou úpravu Aquaclean. Její čištění je totiž zdaleka nejjednodušší. Nepotřebujete žádné speciální přípravky ani přístroje, jen ji občas přetřete vlhkým hadříkem.

Nejkomfortnější jsou pohovky s celistvou matrací, která má dostatečnou výšku, tvrdost i pevnost a nechybí jí ani odpružený drátěný rošt. Navíc se s ní i snadno manipuluje – jednoduše zatáhnete za poutko a lůžko se vysune.

Levněji pořídíte sedačky s nejjednodušším systémem Click Clack, ze kterých sklopením opěradla vytvoříte provizorní postel. Nejsou ale tak pohodlné, protože spací plocha není  úplně rovná a mezi oběma částmi vznikne mezera. Neměly by se tedy používat denně. 

Dále narazíte i na mechanismus se dvěma matracemi, které mohou být uloženy jak v  opěradle, tak v sedací části. Mají ale menší rozměr než klasické matrace a vzniká mezi nimi nepraktická mezera. Jako jedinou alternativu klasické postele je tedy také nedoporučujeme.

A stále se můžete setkat i s rozkladem belgického typu, který byl trendem minulého století. Součástí takových pohovek je kovové lehátko s nižší matrací. Umisťuje se pod sedací plochu, je nenáročné na prostor a vysunete ho velmi jednoduše. Snadno se ale proleží a bez přídavné matrace se vám na něm nejspíš nebude ležet příliš pohodlně.


Zdroj: https://www.jaktak.cz/jak-vyresit-spani-v-malem-byte-zkuste-rozkladaci-pohovku.html