Jak bojovat s komáry | babské rady
Složitost:
Lehké
Jak bojovat s komáry | babské rady. Léto je v plném proudu a s ním přichází i období vysoké aktivity hmyzu. Zejména komáři se letos zdají být neodbytnější než jindy. Nejsnazší a nejúčinnější cestou, jak se komárů zbavit, bývají průmyslově vyráběné repelenty a další přípravky. Pokud jste ale už ze vší té chemie unavení a chtěli byste se zkusit s komáry vypořádat přírodnější cestou, v následujících odstavcích se dočtete pár metod, které používaly již naše babičky.
Jak se zbavit larev v zahradních nádržích
- Nejlepším způsobem, jak se vypořádat s komáry, je zamezit jejich líhnutí. Jedním z takových způsobů je zbavit se stojaté vody na vašich zahradách. To se ale, vzhledem k čím dál častějším suchům a všeobecnému nedostatku vody nejen na zahradách, ale i v přírodě, nejeví jako zrovna nejlepší řešení.
- Pokud najdete menší nádrž se stojatou vodou, ve které si všimnete komářích larev, můžete zkusit nalít na hladinu olej tak, aby jí pokryl ideálně celou. Olej zabrání pronikání kyslíku ze vzduchu do vody a larvy se tak udusí. Poté, díky proslulé vlastnosti oleje držet se na hladině, můžete olej z nádrže opět snadno odebrat.
- V zahradních jezírkách, kde nepřipadá možnost pokrýt celou hladinu vrstvou oleje v úvahu, můžete popřemýšlet o vysazení sladkovodních ryb. Komáří larvy představují pro řadu živočichů chutnou svačinku a menší ryby jimi určitě nepohrdnou.
Vůní proti komárům
- Jednou z možností, jak komáry odpudit, je vysadit na zahradě nebo třeba v květináčích na balkóně rostliny, které komáry všeobecně odpuzují. Jedná se o aromatické druhy, mezi které patří například bazalka, levandule, meduňka, máta nebo třeba rozmarýn.
- A pokud bydlíte v bytě nebo nepatříte zrovna mezi pěstitele, není nic jednoduššího, než sáhnout po aromatických svíčkách nebo aroma lampách.
Přírodní repelenty
- Na výrobu přírodních repelentů nám nejlépe poslouží aromatické koření. Jedním z nich je například hřebíček, který je silně aromatický už sám o sobě. Jeho vůni ale můžete ještě znásobit tím, že ho alespoň na 48 hodin naložíte do lihu nebo třeba Alpy. Pak už vám nic nebrání v tom, používat výluh jako přírodní repelent.
- Pokud vám hřebíček příliš nevoní, můžete sáhnout po jiném koření. Skořice komárům nejen nevoní, ale údajně je může i zabít. Pro tento repelent můžete tedy smíchat špetku skořice s lihem a používat stejně, jako v případě hřebíčku.
- Jako další přírodní repelent efektivně poslouží například česnek. Pokud zrovna nejste fanoušky natírání se česnekem, umístěte oloupaný a nakrájený česnek do okna. Silná vůně česneku by měla komáry před vstupem do vašeho bytu odradit. Jen pozor, že česnek nemusí odradit pouze komáry, ale i vaše návštěvy.
Říká se, že komáři a dokonce ani klíšťata nemají ráda vitamín B. Zkuste tedy do svého jídelníčku začlenit více potravin bohatých na vitamín B, mezi které patří například luštěniny, obiloviny, mléčné výrobky, nebo třeba játra.