Jak a proč vakuovat potraviny | rady a tipy
Jak a proč vakuovat potraviny | rady a tipy. Vakuování je jednou z metod uchovávání potravin. Při vakuovém balení se upravuje atmosféra obklopující potraviny odčerpáním vzduchu. Vakuování je výhodné také při ukládání přebytků do mrazničky, balíčky jsou skladnější a menší, a tak ušetříte spoustu místa. Potraviny ve vakuu mají několikanásobně delší trvanlivost a nepřicházejí o své senzorické vlastnosti. Dnes si v obchodech nebo i na internetu z pohodlí domova můžete vybrat z pestré nabídky domácích vakuovaček označovaných někdy také jako svářečka folií. V našem článku se dozvíte o vakuování potravin víc.
Vakuové balení nepatří mezi plnohodnotné konzervační techniky, ale je to způsob, jak prodloužit trvanlivost potravin. Lze je kombinovat s dalšími technikami konzervace, v domácích podmínkách zejména mražením. Při vakuování se potravina, která je určena k zabalení, vloží do sáčku ze speciální folie, která je z jedné strany hladká a z druhé vroubkovaná (strukturovaná). Sáčky lze použít v mikrovlnné troubě, na vaření Sous-vide i ukládání do mrazničky. Jsou k dostání v různých velikostech i jako role folie, ze které si sáček potřebné velikosti sami vyrobíte. Po důkladném omytí můžete sáčky použít opakovaně.
Abychom docílili co nejlepších výsledků, je důležité, aby potravina měla tvar, který umožní, aby se obal z pružné folie smrštil na povrch co nejtěsněji. Při vakuování masa si pozor dejte na vyčnívající kosti, mohly by obal protrhnout. Vakuované maso uchovávané při nízké teplotě v chladničce vydrží až pětinásobnou dobu než při skladování s přístupem vzduchu.
Vakuované potraviny se také výborně hodí k vaření Sous-vide. Tato metoda spočívá ve vaření ve vakuu při konstantní nízké teplotě. Metoda je vhodná pro přípravu masa, ryb i zeleniny. Zachová se při ní šťavnatost dané potraviny a její přirozená chuť.
Výhodné je vakuování různých druhů masa s marinádou. Marináda se lépe do masa vstřebá a to pak bude křehčí s výraznější chutí.
Vakuovat se vyplatí přebytky sezónního ovoce, např. jahody, borůvky, rybíz ale i zeleniny. Měkké ovoce před vakuováním nechte nejprve zmrznout v jedné volně rozložené vrstvě. Teprve zmrzlé přendejte do sáčku a odsajte vzduch. Kdybyste vakuovali měkké ovoce čerstvé, pomačkalo by se. Po rozmrazení vypadá ovoce jako čerstvé.
Vakuovat se vyplatí i aromatické houby, kopr a jiné, které běžným způsobem uložené v mrazničce mnohdy předají svoji vůni ostatním potravinám.
Vakuovat můžete téměř vše, uzeniny, ryby, hotové uvařené jídlo, nezrající sýry i suché potraviny jako třeba mouku, rýži, ořechy, mák… Ochráníte je tak před škůdci, plísní nebo žluknutím. Vakuování patří mezi nejefektnější způsoby, jak udržet potraviny déle čerstvé.
Mražení vakuovaných potravin šetří místo v mrazničce a potraviny jsou uloženy přehledněji.