jaktak.cz

Jak pěstovat mahonii cesmínolistou | rady a tipy

Jak pěstovat mahonii cesmínolistou | rady a tipy. Mahonie cesmínolistá ( Mahonia aquifolium) je rozšířený stálezelený keř často pěstovaný v zahradách a místy zplanělý v lesních podrostech díky semenům roznášeným v ptačím trusu. Rostlina dorůstá asi 1–1,5metrové výšky, keř je rozložitý a rozrůstá se do šířky – tvoří četné výmladky. Je to rostlina nenáročná, brzy na jaře ji zdobí hrozny žlutých silně vonících květů a na podzim dekorativní modro-černé bobule. Přečtěte si několik rad a tipů, jak tuto okrasnou dřevinu pěstovat.

Mahonie je nenáročná na půdu i stanoviště. Dobře roste i v polostínu a celkem se jí daří i na stinných místech a pod vzrostlými stromy. Roste i na plném slunci, ale celodenní sluneční úpal jí příliš nesvědčí. Půda by měla být propustná a stále přiměřeně vlhká, vyhovuje každá normální propustná zahradní zemina. Hodí se do volně rostoucích živých plotů, jako pozadí pro letničky i jako zahradní solitér. Dřevina dobře snáší seřezávání, větvičky se často používají do květinových dekorací. Pravidelným zastříháváním lze snadno tvarovat a udržíte ji v požadované velikosti. Mahonie se snadno množí řízkováním, hřížením nebo odkopky z rozrostlejších keřů prakticky kdykoliv.  

Během dubna a května mahonie bohatě kvete zářivě žlutými, příjemně vonícími květy. Včely a jiný hmyz keře v době kvetení hojně navštěvují. Koncem srpna dozrávají modré ojíněné bobule, které jsou v plné zralosti zbarveny modročerně. Ptáci si na nich rádi pochutnávají, semena roznášejí trusem a tím se starají o šíření dřeviny po okolí. Květy i plody se mohou v malém množství konzumovat, jsou jedlé. Bobule obsahují vitamin C, pektin, anthokyany, organické kyseliny, cukr a další látky. Mají kyselou chuť. Vyrábí se z nich marmeláda a šťávy. Šťávou se mohou barvit sirupy, limonády a marmelády z barevně nevýrazných plodů. Květy lze využít jako dekoraci dezertů a nápojů.

V lidovém léčitelství se plody využívají k podpoře krvetvorby, na podporu trávení i jako projímadlo. Kořen má antibiotické účinky, ale také obsahuje, stejně jako dřevo mahonie, mírně jedovatý alkaloid berberin. Mahonie byla ve své domovině Severní Americe už dávno využívána jako léčivá rostlina. Léčily se s ní problémy s dásněmi, malátnost, tuberkulóza a využívala se k čištění krve.

A nakonec jeden starý recept na džem z bobulí mahonie. Džem se prý vaří v Anglii a výborně chutná. Zralé bobule nechte přejít mrazem nebo je nechte jeden den v mrazničce. Plody jsou hodně kyselé a přešlé mrazem zesládnou. Zalijte je malým množstvím vody a rozvařte je na kaši. Pyré protřete přes síto, abyste odstranili drobné pecičky. Prolisovanou hmotu zvažte a přidejte želírovací cukr v potřebném množství. Nechte přejít několik minut varem (podle návodu na cukru) a ke konci přidejte citronovou šťávu.

Berberin je mírně jedovatý alkaloid, který může způsobit nevolnost. Je obsažen v nezralých plodech, kořenech, kůře a dřevě mahonie. Ve zralých plodech je ho neškodné minimum a uskladněním a sušením se jeho obsah ještě sníží. Proto ke konzumaci sbírejte jen plně vyzrálé bobule!


Zdroj: https://www.jaktak.cz/jak-pestovat-mahonii-cesminolistou-rady-tipy.html