jaktak.cz

Jak posílit své zdraví lesními plody?

Kdo by se netěšil na maliny, borůvky nebo ostružiny? Lesní plody neodmyslitelně patří k letním dobrotám. Lze je upravit na desítky způsobů, ať už je nasypeme do bublaniny, připravíme z nich lahodný sorbet, rozmixujeme do smoothie nebo třeba nasypeme do ranního jogurtu s müsli. 

Lesní plody mají kromě lahodné chuti také řadu pozitivních účinků na naše zdraví. Které bobule mohou pomoci například při střevních potížích a které zase proti vysokému krevnímu tlaku? Pojďme si představit jejich zdravotní benefity!

Nejdříve se ale podívejme na to, kde lesní plody můžete sehnat. Jak byste možná čekali, nejzdravější maliny a borůvky natrháte v lese. Sběr můžete spojit i s houbařením, a tak zabít dvě mouchy jednou ranou. 

Ne vždy je to ale ta nejlepší volba. Při trhání plodů byste si měli dávat pozor na to, kde se zrovna nacházíte. Pokud plodiny rostou blízko frekventované silnice, nebo ještě hůř v okolí nějaké továrny, mohou být kontaminované škodlivými látkami – ať už kvůli znečištěné půdě nebo ovzduší.

Pakliže nechcete trávit celý den cestováním a sběrem lesních plodů, máme pro vás dobrou zprávu – kvalitní lesní plody seženete i v obchodech. Většina supermarketů dnes nabízí po celý rok mražené lesní plody, které jsou skvělé na pečení nebo do zmíněného smoothie. 

Nejzdravější jsou však samozřejmě ty čerstvé. Jejich cena je většinou poměrně vysoká, a to hlavně na začátku sezóny – vyplatí se proto sledovat aktuální slevy. Kvalitní lesní plody nabízí třeba i Billa leták, pokud tedy budete sledovat nabídky tohoto obchodu, můžete si dopřát pořádnou dávku vitamínů za příznivou cenu.

Teď už ale k samotným druhům lesního ovoce – které se hodí při jakých potížích?

Krok 1

Z hrsti borůvek naše tělo získá celou řadu antioxidantů, včetně vitamínu C, a z minerálů také železo. Zároveň jsou tyto plody přínosné pro náš zrak – a nejedná se o žádnou babskou pověru. Je skutečně dokázáno, že živiny z borůvek podporují regeneraci oční sítnice a zlepšují adaptaci na ostré světlo.

Borůvky můžete využít i v případě střevních potíží. Při průjmu vám pomohou borůvky sušené, při zácpě naopak čerstvé. Z borůvčí však nemusíte využívat jen plody, velmi prospěšné jsou i listy – připravit z nich můžete například lahodný čaj.

Trendem je také mrazem sušené ovoce, které si uchová značnou dávku vitamínů. Podívejte se, jak mohou vypadat recepty z lyofilizovaného ovoce.

Krok 2

Maliny nám poskytují spoustu vitamínů C a A, stejně jako zinek a draslík. Jejich konzumací tedy prospějete zejména své imunitě. Zároveň mají příznivý vliv na vysoký krevní tlak a jejich šťáva vám pomůže srazit vysokou teplotu.

Krok 3

Držíte-li dietu, můžete si s klidem dopřát svačinku v podobě ostružin – mají totiž nízký obsah kalorií. To ale není zdaleka jediná výhoda těchto lesních plodů. Nachází se v nich vysoké množství antioxidantů, díky kterým mohou zpomalovat stárnutí a snižovat riziko vzniku rakoviny.

Ostružiny mají také vysoký obsah vitamínu C, který posílí váš imunitní systém. Tyto tmavé bobule také pomáhají léčit různé záněty v dutině ústní. Jsou tedy skvělým prostředkem pro podporu léčby aftů nebo zanícených dásní.

Krok 4

Ani brusinky se svými zdravotními benefity nezůstávají pozadu. Jsou bohaté především na minerály a vlákninu, a to jak čerstvé, tak i sušené. Pokud se snažíte zhubnout, se sušenými brusinkami to nepřehánějte, obsahují totiž hodně cukru a kalorií. Naopak čerstvé brusinky tvoří z 90 % voda, a tak si je můžete bez obav dopřát jako zdravou svačinku. 

Brusinky jsou samozřejmě známé ve spojení se záněty močových cest. Léčbu zánětu močového měchýře se doporučuje podpořit čerstvými brusinkami nebo doplňky stravy. I v těhotenství, kdy jsou infekce močových cest častější, má příjem brusinek preventivní účinek. Dbejte však na doporučené dávkování, aby nedošlo k podráždění trávicího traktu.


Zdroj: https://www.jaktak.cz/jak-posilit-sve-zdravi-lesnimi-plody.html