Jak pomoci motýlům po zimě | rady, tipy
Složitost:
Lehké
Jak pomoci motýlům po zimě | rady, tipy. Zima pomalu ustupuje a blíží se čas, kdy se začnou objevovat první přezimující motýli. Možná že i vám se stalo, že jste doma ve sklepě narazili na motýla, který se právě probudil ze zimního spánku. V následujícím článku vám poradím, jak takovému motýlu co nejvíce pomoci, než se vydá do světa.
Co je potřeba
Víčko od pet lahve
Cukr
Odchytová nádoba (např. velká plastová krabička)
Odchyt
- Pokud je v místnosti, opatrně motýla odchytněte
- K odchytu motýla nám nejlépe poslouží větší skleněná nebo plastová nádoba. Vyvarujte se chytání motýla do rukou! Mohli byste mu setřít prach z křídel a už by nedokázal odletět.
- Opatrně motýla naberte do připravené nádoby a zakryjte, abyste ho mohli bezpečně přemístit ven.
Krmení
- Motýli po zimě bývají často velmi zesláblí. Můžeme jim ale snadno pomoci tím, že jim nabídneme vodu s cukrem. Tuto pochutinu motýlovi můžeme umístit do odchytové nádoby. Nejjednodušší a nejbezpečnější je nakapat trochu vody s rozmíchaným cukrem do víčka od pet lahve. V jakékoli větší nádobě by se mohl motýl utopit nebo si slepit křídla.
Vypuštění
- Pokud je venku hezky, neprší a ideálně svítí sluníčko, odneseme motýla ven, otevřeme nádobu a necháme odletět, až se on sám bude cítit připravený. Motýli se často před letem musí nahřát. Je tedy možné, že si vybere chvíli v nádobě setrvat před tím, než odletí.
Vysazení jarních rostlin
- Motýlům a všeobecně veškerému hmyzu, co se na jaře probouzí, můžeme pomoci i tím, že na své zahradě nebo na balkóně vysázíme rostliny, které kvetou časně z jara. Nejznámějšími jarními květinami jsou sněženky, bledule a fialky. Mezi rostliny, které si můžeme sami vysadit, patří například modřenec, krokus nebo petrklíč.