Jak pěstovat masožravou rostlinu | rady, tipy
Složitost:
Mírný
Jak pěstovat masožravou rostlinu | rady, tipy. Masožravé rostliny jsou lákavé díky jejich neobvyklému vzhledu a ještě neobvyklejšímu způsobu života. Masožravek je mnoho druhů a všechny se dají pěstovat v interiéru. Ačkoli se to nemusí zdát, jejich pěstování není příliš náročné za dodržení základních podmínek, o kterých se dočtete v následujícím článku.
Substrát
- Masožravé rostliny jsou adaptované na život v podmínkách s extrémně nízkým množstvím živin. V přírodě se vyskytují v bažinách a mokřadech s typicky rašelinným až písčito-rašelinným podkladem, který bychom měli zvolit i pro rostlinu pěstovanou v květníku.
Pěstování
- Masožravky vyžadují hodně světla, zejména na jaře a v létě. Nejlépe se jim daří na místě, kam většinu dne dopadá sluneční světlo. Jak již bylo zmíněno, jedná se o mokřadní rostliny, takže by substrát neměl nikdy zcela vyschnout. Vyschnutí by bylo pro rostlinu fatální. Ideální je, když v podtácku pod květináčem bude stále voda.
Krmit nebo nekrmit?
- Navzdory tomu, co se říká, není třeba masožravou rostlinu krmit. Naopak kvůli častým zavíráním tlamiček mohou například mucholapky (úvodní foto) o své listy přijít.
- To samé platí i o hnojení tj. lepší je nehnojit. Rostliny nejsou na větší množství živin zvyklé a mohly by uhynout.
Zimování
- Zimování je pro řadu masožravých rostlin extrémně důležité. Jedná se o období, kdy si odpočinou a naberou síly, na další rok. Masožravky zimujeme alespoň 2 – 3 měsíce ideálně ve tmě nebo šeru a v chladu. Ideální je masožravky zimovat od 10 °C do 5 °C. V toto období zalévejte jen málo, aby půda zcela nevyschla.
Přesazování
- Jednou za rok či dva je vhodné rostlinu přesadit. Důvody pro to mohou být různé, ale nejčastějším je růst rostliny nebo srážení minerálů v půdě. Přesazování se provádí na jaře poté, co přeneseme rostlinu z jejího zimoviště zpátky na výsluní.