Jak na rostoucí inflaci? Investiční zlato je ještě šancí na záchranu úspor
Listopadová inflace již začíná šestkou a překonala i říjnovou meziroční 5,8% inflaci. Je tak největší za posledních 13 let. Dají se ještě peníze uložené na účtech zachránit? Rozhodně je nejvyšší čas konat. Je však dobré zvážit, kde investiční zlato nakoupit. Jeho cena se liší obchodník od obchodníka.
Skutečně neexistuje bezpečný bankovní produkt, který když už z nás neudělá milionáře, tak nás alespoň dnes a denně neobírá o nastřádané úspory? Najít takový prostě nejde. Neobstojí ani spořicí účty, a to přesto nás Čechy tak táhnou. Zcela nejlepší spořicí účet je dnes u Trinity Bank, ale neumí nabídnout úrokovou sazbu vyšší než 2,58 %. Což je extrémně málo v porovnání s výší inflace. A to ještě je zapotřebí brát v potaz, že většina dobrých úroků spořicích účtu je pouze marketingem. Lákavější úroky dostáváme obvykle jenom po krátkou dobu a omezená je i výše takto výhodně úročeného vkladu. Často je lepší zúročených maximálně 300 000 Kč. Dnes bývají spořicí účty spíše jen prostředkem pro získání nových zákazníků, ale naše nastřádané úspory zachránit neumí. Investičního zlata se však není nutné bát a jeho nákup je skutečně nejlepší ochranou před inflací.
Jako investice a dlouhodobá ochrana majetku před inflací se hodí výhradně investiční zlato. Nejde tedy o jakékoliv zlato, ale musí jít o zlaté investiční slitky, nazývané i zlaté cihly. Nakoupit se dají v různé velikosti a hodnotě, od 1 gramu až po kilogramovou zlatou cihlu. Druhou možností bývají investiční zlaté mince. V žádném případě si je však nepleťte s těmi numismatickými. Kdy koupit raději investiční zlaté mince než zlaté slitky? Zejména tehdy, pokud chcete nakoupit zlato naprosto anonymně. Zatímco zlaté slitky budou opatřeny sériovým číslem, investiční mince lze nakoupit v naprosté anonymitě.
Krok 1
Češi si v poslední době stěžují, že je investiční zlato v Německu a v Rakousku levnější než u nás. Tohle však není pravdou a pouze měl dotyčný smůlu na drahého prodejce. Ptáte se teď, proč není cena zlata stejná, jako je cena zlata na komoditní burze? Protože ta se ještě navyšuje podle značky slitku a rafinerie, kde se vyrábí, ale taktéž do hry vstupuje marže prodejce. Mezi jednotlivými prodejci najdete rozdíl až 10 %. Má tohle nějaké racionální důvody?
„Slitek ze stejné rafinérie, stejné hmotnosti a stejné ryzosti by měl mít ve stejné prodejní lokalitě i stejnou prodejní cenu,“ říká Pavel Trtík, který provozuje e-shop Zlate-mince.cz a několik kamenných prodejen s investičním zlatem – v pražském Obecním domě (2. patro), v Dorn Office Centre v Brně, v budově bývalé Státní banky ve Vsetíně a v Bratislavě, na Dunajské ulici 68 (Slovensko).
Podle Trtíka rozhodně nestačí pouze sledovat cenu zlata na komoditní burze. Je nutné mít rovněž přehled o cenách u jednotlivých prodejců. Může se zdát, že při menších nákupech na těchto rozdílech zas tak nezáleží, ale opak je pravdou. Zbytečně navýšení ceny se postupně v útratě projeví.
Krok 2
Ono totiž neexistuje a levnější ceny vám nezajistí. Žádná česká mincovna investiční zlato ve formě zlatých cihel nevyrábí. Mezi producenty světově uznávaných zlatých cihliček nepatří ani žádná slovenská mincovna. Sledujte cenu u obchodníků a vybírejte si ty s nejnižšími cenami a dlouholetým působením na trhu. Právě zkušení obchodníci umí nabídnout lepší ceny investičního zlata a taktéž je nabízí.