Jak vybrat skvělého svatebního fotografa krok za krokem
Při plánování svatby má každý jiné priority. Zatímco některé páry lpí na přepychových snubních prstenech, jiné zase raději více investují do cateringu. Na čem se však rozhodně nevyplatí šetřit, je svatební fotograf. Právě fotografie jsou často jediným zhmotněním vašich vzpomínek. Jak vybrat opravdu dobrého fotografa a na co si dát pozor?
Představte si, že máte svatbu na překrásném místě, stojíte před oltářem v dokonalých šatech a vše vychází podle plánu. Fotograf se snaží zachytit každý vzácný moment vašeho dne a vy se nemůžete dočkat, až fotky uvidíte a uchováte si je do alba. Jenže... výsledné snímky vůbec nedopadnou podle vašich představ a vám zbydou oči pro pláč.
Jestliže chcete této nemilé situaci předejít, vybírejte fotografa na svatbu opravdu pečlivě. Poradíme vám, jak na to.
Krok 1
Ještě než se začnete dívat na konkrétní portfolia fotografů, promyslete si, jaký typ fotek se vám líbí. Preferujete spíše boho fotografie s vintage nádechem nebo výrazné kontrastní snímky? Při plánování svatby je obecně skvělou studnicí nápadů Pinterest, odkud se můžete inspirovat právě i atmosférou snímků.
Poptejte se také přátel, jakého svatebního fotografa zvolili a jak byli s výsledkem spokojení. Mužům je většinou jedno, jestli fotky budou syté, vybledlé nebo černobílé, přesto by vám názor partnera neměl být lhostejný.
Krok 2
Váš druhý krok by měl směřovat k ceně. Jaký máte celkový budget na svatbu a jakou část jste ochotní investovat do fotografa? Ceny opravdových fotografů profíků se rozhodně nepohybují v pár tisícových částkách a ti nejlepší z oboru vás klidně mohou vyjít na více než 50 tisíc korun. S tím je třeba počítat. Ovšem i do 20 tisíc korun lze sehnat šikovného fotografa, který se třeba zatím nemůže pochlubit pestrým portfoliem, ale do focení dává srdce a na snímcích je to znát.
Pozor: Neoslovujte nikoho, kdo nemá zkušenosti s focením svateb, byť třeba fotí sebekrásnější portréty. Je rozdíl fotit desítky či stovky lidí a muset přesně vystihnout dokonalý okamžik než pracovat s jedním modelem či modelkou, kterou si fotograf tzv. našteluje podle svých představ.
Krok 3
Víte, jak by měly vaše svatební fotky vypadat i kolik za ně můžete zaplatit. Nyní přichází čas prozkoumat, co trh se svatebními fotografy nabízí. Využijte Google, projděte svatební blogy, diskuzní fóra i facebookové skupiny. Poměrně dost zajímavých fotografů se skrývá i na Instagramu a webové stránky přitom vůbec nemají.
V rámci rešerše si dobře prohlédněte portfolia či alba vybraných fotografů. Kde nejčastěji fotí? V lese, na statku nebo ve vnitřních prostorách? I to při svém výběru zohledněte. Závěrečným impulsem pro vaše rozhodnutí mohou být i recenze, ať už na Googlu či Facebooku.
Krok 4
Máte své favority? Perfektní. S fotografem byste si měli sednout nejen co se týče jeho tvorby, ale i lidsky. Proto si s ním domluvte osobní schůzku, kde se pobavíte o vašich představách a doptáte se na spoustu důležitých detailů, jako třeba:
- kolik fotek dostanete, v jakém rozlišení a formátu,
- jak budou fotky upravené a zda je to v ceně,
- jaké si účtuje cestovné, pokud k vám pojede z jiného města,
- jakým způsobem koordinuje focení,
- zda budou fotky pouze v elektronické nebo i tištěné podobě,
- zda dělá výběr finálních snímků sám nebo do toho můžete zasahovat.
Pokud vám fotograf po všech stránkách vyhovuje, nyní už zbývá s ním prodiskutovat harmonogram svatebního dne, jakým způsobem vše bude probíhat, zda se uskuteční hromadné focení nebo fotografovi necháte kompletně volnou ruku. A pak už se jen těšte na krásné album plné kouzelných vzpomínek z profesionálního fotoaparátu.