Jak připravovat salát, aneb tipy a triky pro dokonalý výsledek | rady a tipy
Jak připravovat salát, aneb tipy a triky pro dokonalý výsledek | rady a tipy. Salát by měl na první pohled lákat k ochutnání jak barvou, tak úpravou na talíři a hlavně by měl dobře chutnat. Toho docílíme především správnou kombinací surovin, jejich dochucením, úhledným krájením ingrediencí a oku lahodícím servírováním. Bonusem navíc je skutečnost, že každou porcí dokonalého salátu svému tělu dopřejete extra porci vitamínů a minerálů. Jak na to, se dočtete v následujícím článku.
Krok 1
Nabídka listových salátů je velmi široká. Nahořklé i příjemně nasládlé odrůdy jsou k dostání i v zimě. Ovšem bez řádného dochucení to jsou stále „jen“ zelené listy bez výrazné chuti. Tu pravou chuť jim dodá vhodná zálivka z kvalitních surovin – salátové listy obalí jemným filmem a udělá z nich luxusní záležitost.
- Zálivka, ač uváděna jako první v rámci přípravy dokonalého salátu, se přidává jako poslední, tedy těsně před podáváním. Salát jinak povadne a ztratí kýženou svěžest, křehkost i barvu. Zvláště pak v případě zálivky s olejovým základem, kdy právě olej je viníkem povadlosti, jelikož prosákne drobnými trhlinkami, které se na povrchu salátu vyskytují.
Nejznámější a nejuniverzálnější zálivka s olejovým základem, kterou lze považovat za „kuchařskou jistotu“ je klasická francouzská zálivka Vinaigrette. Na 100 ml oleje použijte 30 ml dobrého vinného octa či citronové šťávy. Ocet v misce šlehejte metličkou a pomalým pramínkem přilévejte olej, získáte krémovou emulzi, tu osolte a opepřete dle chuti a základ máte hotový. Můžete přidat například med, hořčici, čerstvé bylinky či česnek, ale pozor: zásadně tyto dochucovadla zakomponujte před přidáním oleje.
I bez oleje můžete vytvořit dokonalou zálivku, která listový salát značně pozvedne. Jednoduše sáhněte po mléčné složce, od smetany, přes podmáslí, k jogurtu či zakysané smetaně. Tu stačí dochutit jakoukoliv čerstvou bylinkou, česnekem, či medem v kombinaci s dijonskou hořčicí a kapkou citronové šťávy.
Krok 2
- Aby byl salát lákavý na pohled, můžete ho barevně zpestřit jinými druhy zeleniny i ovocem.
Nebojte se experimentovat a místo zeleniny přidat například jablko, pomeranč, meloun či jahody. Výbornou volbou jsou i sušená rajčata, avokádo, kapary či olivy a nasládlá červená či bílá salátová cibule nemá chybu. Ať přidáte do salátu jakékoliv pochutiny, krájejte je na podobně velké, spíše drobnější kousky. A to jak z estetických, chuťových, tak i praktických důvodů. Pravidlem podobně velkých kousků se u čili papriček ale rozhodně neřiďte.
Tajný tip je zde: syrová zelenina je výborná, co ale výslednému salátu dodá zaručeně šmrnc je zelenina nakládaná, grilovaná, blanšírovaná či pečená.
Krok 3
- Aby se salát stal právoplatným a plně vyváženým jídlem, je zapotřebí ho obohatit především bílkovinami.
- Nejtypičtějším zástupcem je jakýkoli druh masa v libovolné úpravě (restované, grilované, pečené, smažené). Postačí i nakrájená kvalitní šunka či její sušená podoba.
- Dobrou volbou jsou ryby. Ať už čerstvé nebo třeba konzerva tuňáka ve vlastní šťávě.
- Bohatým zdrojem bílkovin jsou sýry. Jejich sortiment je široký, ovšem doporučuji některý z výraznějších typů, jako je ementál, čedar, niva, feta, kozí či ovčí sýr, hoblinky parmazánu – salát významně oživí.
- Bílkoviny salátu dodáte i přidáním vajíčka, tofu, či luštěnin. Vyzkoušejte vařenou či konzervovanou cizrnu, do salátů je skvělá!
- Požadavek splní i jakékoliv ořechy či různá semínka, nejlépe nasucho opražená.
Salát můžete doplnit i některým dalším způsobem, vyzkoušejte třeba klasické krutony nebo slanou granolu.
Vynikajícím, ale méně zdravým doplňkem salátu je osmahnutá cibulka či vepřové škvarečky.