jaktak.cz

Jak se vyznat v zelených listových salátech – 2. díl | rady a tipy

Složitost: Velmi lehké
Cena: 1 - 1000 Kč
Potřebný čas: 10 až 30 minut

Ve druhém díle série o zelených listových salátech se zaměříme na méně početnou skupinu salátů, a to na saláty chuťově velice výrazné, respektive nahořklé.

Rukola má mírně štiplavou chuť a je oblíbenou dekorativní a pikantní přísadou salátů. Rozlišují se dva druhy: rukola salátová – Roketa setá a rukola divoká – Křez tenkolistý. Liší se od sebe především chutí, divoká rukola obsahuje více hořčičných olejů způsobujících ostrou chuť. V obchodech najdete především rukolu setou – roketu, která je jemnější. Její listy jsou zakulacené, lehce zvlněné a připomínají listy pampelišky.

Jak ji skladovat, uchovat a prodloužit trvanlivost?

Při nákupu vybírejte rukolu se svěže zelenými listy a nepovadlou. Spotřebovat byste ji měli co nejrychleji, rychle vadne. Zabalenou ve vlhké utěrce ji v chladničce uchováte nejvýše 2 dny.

Jak s ní naložit?

Vzhledem ke své intenzivní chuti je skvělá ke kořenění pokrmů, například jako součást bylinkového pesta. Chuťově zpestří obložené toasty i jakýkoliv míchaný salát doplněný masem či rybou. Zaujme i jako dekorace pokrmů díky tvaru listů. Stačí naaranžovat jich několik na talíř a máte potěchu i pro oko. Krátce podušená rukola se hodí jako příloha k rybám, ale při vyšší teplotě ztratí hořkost i aroma.

Pozn. Semena rukoly se využívají stejným způsobem jako hořčičná semínka.

Štěrbák má dekorativní zpeřené listy a je příbuzný čekanky salátové a červené čekanky. Tento druh salátu je typický pro podzim a zimu. Pro všechny saláty z rodu Cichorium, mezi které patří, je typická nahořklá chuť. Štěrbák netvoří hlávku, ale listovou růžici se zelenými vnějšími listy a světlým méně hořkým vnitřkem.

Jak ho skladovat, uchovat a prodloužit trvanlivost?

Při nákupu vybírejte svěží růžici bez zahnědlých skvrn v místě řezu. Zabalte ho do vlhké utěrky a v chladničce ho skladujte nejvýše 2 dny v zásuvce na zeleninu.

Jak s ním naložit?

Štěrbák se hodí do salátů, k dekoraci pokrmů i k tepelné úpravě např. do polévek. Listy jsou houževnatější, proto je do salátů nejprve nakrájejte ostrým nožem na proužky. Nahořklá chuť se výborně snoubí s jablky nebo mrkví.

Červená čekanka zaujme svou krásnou vínovou nebo fialovou barvou s bílou žilnatinou. Její listy se vybarvují až při nižších teplotách, k dostání je až na podzim a v zimě. Vnější zelené listy se před prodejem odstraňují, aby vyniklo atraktivní zbarvení. Ze všech salátů má také nejvýraznější hořkou chuť. V obchodech se můžete setkat s kulatou i podlouhlou hlávkou, záleží na odrůdě.

Jak ji skladovat, uchovat a prodloužit trvanlivost?

Při nákupu vyberte pevnou uzavřenou hlávku. Uchovávejte ji v chladu. Zabalená v navlhčené utěrce nebo papíru vydrží v chladničce v zásuvce na zeleninu až 5 dní.

Jak s ní naložit?

Radicchio lze konzumovat syrové i tepelně upravené. Vzhledem ke své opravdu hořké chuti ji kombinujte s ovocem nebo jinými druhy salátů. Hořkost zmírníte, pokud vyříznete silnější žebra z listů nebo také pomůže koupel ve vlažné vodě těsně před použitím.

Čekankové puky v obchodech uvidíte, na rozdíl od listové čekanky, výrazně častěji. Je to sezónní lahůdková zelenina s malým množstvím vitaminů, ale významným množstvím minerálních látek (železo, fosfor, hořčík). Čekankové puky by měli zařadit do jídelníčku diabetici a lidé s poruchami trávení. Zlepšují totiž funkci jater, žlučníku a slinivky.

Za svůj vzhled vděčí speciálnímu způsobu pěstování – rychlením z kořenů ve tmě. Více zde: https://www.jaktak.cz/jak-pestovat-cekanku-rady.html

Jak je skladovat, uchovat a prodloužit trvanlivost?

Čekankovým pukům škodí světlo, proto by měly být i v obchodech zakryté nepropustnou folií. Nekupujte puky se zahnědlými okraji, je to známka špatného skladování a nepochutnáte si. Zpracujte ji co nejdříve po nákupu.

Jak s ní naložit?

Křupavé listy jsou vhodné do salátů, z tepelné úpravy lze doporučit restování na másle nebo zadělávanou se smetanou.

 

Příště vás čeká poslední díl série o listových salátech, kde se představí mj. polníček, dubáček a hlávkový salát.

https://www.jaktak.cz/jak-se-vyznat-v-zelenych-listovych-salatech-1-dil-rady-tipy.html

https://www.jaktak.cz/jak-se-vyznat-v-zelenych-listovych-salatech-3-dil-rady-tipy.html

 


Zdroj: https://www.jaktak.cz/jak-se-vyznat-v-zelenych-listovych-salatech-2-dil-rady-tipy.html