Jak zbavit domácnost virů a bakterií
Bojíme se dotknout madla v MHD, protože na něj před námi sahaly tisíce jiných rukou. Štítíme se záchodového prkénka na veřejných toaletách. Málokdy se však zamýšlíme nad tím, kolik virů a bakterií se skrývá v našich domovech. Běžný úklid na ně obvykle nestačí. Ne snad proto, že bychom uklízeli špatně, obvykle si jen neuvědomujeme, kde všude viry a bakterie mohou přežívat. Pojďme se společně podívat na několik takových míst a poradit si, jak se jich zbavit.
Krok 1
Málokoho napadne, že spousta bakterií se nachází v pračce. Přitom když se nad tím zamyslíte, vše dává smysl. V pračce se ocitá vaše špinavé prádlo a voda s pracím práškem prostě nedokáže odplavit všechny nečistoty ven, část zůstává v bubnu. Chcete-li zneškodnit viry a bakterie, perte prádlo vždy na nejvyšší možnou teplotu, kterou snese. Na vyčištění bubnu můžete vyzkoušet i některé babské rady. Například pusťte pračku na jeden prací cyklus bez prádla na nejvyšší teplotu a do bubnu přidejte dva šálky octa.
Krok 2
V Česku je zvykem se zouvat hned u dveří, což je dobrá zpráva, protože si díky tomu bakterie a viry, které nám ulpí na botách, neroznášíme dál po domě. Pokud ovšem dáváte boty například do chodby, tam si veškerou „špínu“ nosíte, takže na těchto místech umývejte podlahu nejméně jednou týdně nejlépe s použitím virucidního přípravku.
Věnujte se také údržbě koberců. V těch se daří roztočům i bakteriím. Koberce pravidelně vysávejte, kusový koberec můžete navíc čas od času vyprášit a veškeré koberce vyčistěte alespoň jednou za rok hloubkově na mokro pomocí speciálního šamponu na koberce.
Krok 3
V kuchyni jsou důležité tři věci, které byste určitě neměli zapomenout čistit. Jednou z nich je kuchyňský dřez, v něm se daří všem bakteriím ze syrového masa a pokrmů, proto ho dezinfikujte každý den. Když mluvíme o bakteriích z masa, nesmíme zapomenout ani na kuchyňské prkénko. Ideálně mějte vyhrazené jedno, na němž krájíte pouze maso, a to pečlivě čistěte. Třetím místem, na nějž si v kuchyni musíte dát pozor, je houbička, pomocí níž umýváte veškeré nečistoty a nádobí. Můžete ji například vydezinfikovat praním v pračce, ale raději ji častěji vyměňte, jde totiž o opravdovou líheň bakterií.
Krok 4
Jak často umýváte lednici? Aspoň jednou za dva nebo tři měsíce byste ji měli vyklidit a umýt horkou vodou s vhodným saponátem. Pokud v lednici najdete skvrny, vyteklé zbytky potravin nebo plíseň vyčistěte je okamžitě. Trápí-li vás zápach z lednice, přidejte do vody i ocet, případně sodu. Čas od času je vhodné lednici důkladně vymýt, včetně všech přihrádek a poliček a nechat ji pak pár hodin stát a dobře vyschnout. To můžete udělat například v zimě, kdy je možné dát potraviny dočasně na balkon.
Krok 5
Zřejmě není třeba zdlouhavě vysvětlovat, proč se spousta bakterií a virů nachází v koupelně a na toaletě. Dejte si však pozor, co všechno umýváte a čím. Velmi často se zapomíná například na stěny sprchového koutu či kachličky. Na ně se obvykle dá použít stejná dezinfekce jako na umyvadlo a jiné povrchy. Pořiďte si univerzální dezinfekční přípravek a ušetříte. V koupelně nezapomínejte dezinfekčním prostředkem otřít také baterie umyvadel a další předměty, kterých se často dotýkáte jako jsou třeba vypínače.
Krok 6
Chcete udělat pro zdraví své rodiny a čistotu v domácnosti ještě více? Pořiďte si čističku vzduchu. Ta dokáže domácnost zbavit vzduch většiny virů, bakterií, prachu, pylu a sporů plísní. Při výběru čističky vzduchu je třeba se zaměřit na kvalitní filtr a ten poté pravidelně vyměňovat nebo čistit. Jen tak dosahuje čistička skutečně nejvyšší účinnosti. Nejvíc ji v oceníte při chřipkovém období, ale i v případě, že máte v domácnosti alergiky, astmatiky nebo malé děti.
Krok 7
Mobily máme v ruce pořád, saháme na ně i špinavýma rukama, a právě proto je třeba je dezinfikovat stejně jako další dotykové obrazovky či tablety. Hodně špíny se drží i v klávesnicích. Z té je vhodné vysávat (či vyfukovat stlačeným vzduchem) drobky, očistit ji můžete i vlhčeným ubrouskem či hadrem s dezinfekcí. Pozor, neměl by být mokrý, pouze lehce vlhký.
Krok 8
Kliky a vypínače patří k místům v domácnosti, kterých se nejvíce dotýkáme, často ještě neumytýma rukama po příchodu zvenčí. Velmi často ovšem zapomínáme na jejich čištění. Otírejte je proto pravidelně mírně navlhčeným hadříkem s dezinfekcí. Obdobnou péči věnujte i ostatním dotykovým povrchům. K těm, na které se hodně zapomíná, patří vedle již zmíněných vypínačů také područky křesel nebo boční hrana desky stolu.
Pečlivý úklid a čištění sice zaberou trochu času, ale jak se říká, čistota je půl zdraví. A obětovat trochu času pro zdraví se rozhodně vyplatí.