jaktak.cz

Jak zabránit zamlžování brýlí při nošení roušky?

Nová doba s sebou nese nové potíže. Vyprávět by o tom mohli například lidé, kteří nosí brýle. Mnozí z nich se teď kvůli rouškám musí neustále potýkat s jejich zamlžováním, teplý vzduch zpod roušky totiž stoupá vzhůru, za skly brýlí kondenzuje a dělá potíže. Jak se toho zbavit?

Nejde jenom o dioptrické brýle. Počasí je čím dál hezčí, a tak přichází čas vytáhnout také brýle sluneční. Pokud jste je na sobě doposud s rouškou neměli, možná budete překvapení. Každou chvíli se vám totiž budou zamlžovat.

Ačkoliv nositelům brýlí může připadat, že jsou v nevýhodě, je tomu přesně naopak. Brýle představují další stupeň ochrany, eliminují přímý dopad kapének. Pomáhají brýle dioptrické i sluneční, jde o fyzickou bariéru, takže se je nestyďte vytáhnout.

Ano, existují brýle se speciální hydrofobní úpravou, které se odmlží daleko rychleji. Není však nutné si je hned pořizovat. Optiky jsou zavřené a objednávat brýle online je riskantní – kdo ví, zda by vám slušely.

Dalším potenciálním řešením je vzdát se brýlí a nosit čočky. Klasické kontaktní čočky však v současné době také nejsou příliš dobrou volbou. Abyste si mohli být jistí jejich bezpečností, museli byste používat jednodenní čočky.

Raději zkuste nějaké z níže uvedených jednoduchých řešení.

Krok 1

Možná mít problém se zamlžováním nebudete, aniž byste cokoliv řešili – třeba máte dobrý střih roušky. Roušek existuje celá řada, sežeňte si tu správnou. A jaká to je?

Zamlžování brýlí netrápí ty, kdo nosí domácí šitou roušku, v níž je nahoře všitý kousek měkkého drátu. Drátek se vymodeluje podle nosu, těsně k němu přiléhá a vzduch nemá kudy proudit pod brýle.

Namísto drátku mohou někdy posloužit i samotné brýle. Stačí je usadit na roušku tak, aby ji přidržovaly a zmenšily větrací otvory kolem lícních kostí.

Krok 2

Rouška musí zakrývat ústa i nos, ale určitá vůle v její poloze existuje. Zkuste si ji posunout trochu níže, aby teplý vzduch neproudil přímo pod skla brýlí, nebo ji naopak nasaďte o dost výše a brýle položte na ni. Tyto triky by měly zamlžování pomoci, ale vždy záleží na mnoha faktorech, jako je střih roušky, velikost brýlí apod.

Krok 3

Fungují, i když mohou vypadat trochu zvláštně. Podle jedné rady stačí vzít gel či pěnu na holení, nastříkat je na obě strany skel, rozetřít a spláchnout vodou. Podle další pomáhá i tuhé mýdlo. Měli byste jím na sklech udělat dvě čáry do kříže a flanelem je rozetřít po obou stranách brýlové čočky.

Krok 4

Plavci se zamlžováním brýlí bojují také, a proto existují speciální plavecké fixy proti zamlžování. Fixem jednoduše „pomalujete“ suché sklo, necháte ho uschnout asi minutu a ponoříte brýle do vody, aby se rozprostřel po celé ploše skla brýlí. Tato metoda však není doporučována pro nové brýle, mohla by poškrábat skla.

Krok 5

Jednoduchým a účinným řešením je sprej proti mlžení brýlí. Sehnat se jich dá celá řada, většinou je prodávají optiky, které jsou momentálně zavřené. Sprej si však můžete objednat i přes internet. Vynikající je nano ochrana proti zamlžování brýlí – sprej založený na nano technologiích. Účinkuje na všech typech brýlí, tedy na dioptrických i slunečních, na plastových či skleněných sklech. Navíc odstraňuje nečistoty i otisky prstů, působí proti usazování prachu. Stojí 240 korun, přičemž jedno balení vydrží na 100 použití. Protimlžící vrstvu je vhodné obnovovat každých 7-14 dní dle toho, jak často brýle čistíte. A když už jsme u toho čištění…

Brýle sice představují ochrannou pomůcku, ale viry na nich mohou ulpívat. Podobně jako roušku musíte prát, také brýle je vhodné pravidelně omývat. Když přijdete zvenku, řádně je vyčistěte, abyste je zbavili nečistot a virů. Postačí teplá voda s mýdlem (nejlépe dezinfekčním) či odmašťovacím prostředkem na nádobí.

Tento článek a jeho jednotlivé body mají pouze informativní charakter.


Zdroj: https://www.jaktak.cz/jak-zabranit-zamlzovani-bryli-pri-noseni-rousky.html